Eмисия новини
от 21.00 часа

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë

Për të 35-ën mbrëmje me radhë protestat antiqeveritare në kryeqytet po vazhdojnë. Barrikadat e improvizuara në kryeqytetet kryesore para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”, në Orllov Most (“Ura e Shqiponjave”) dhe në sheshin..

12.08.20 19:52 |

Autostrada “Trakija” u bllokua për shkak të protestave

Autostrada “Trakija” u bllokua për shkak të një proteste prej automjetesh, organizuar nga lëvizja “Së Bashku”, bënë të ditur reporterët e BNR-së. Protestuesit u bënë thirrje banorëve të Pazarxhikut për t’u përfshirë në protestat për dorëheqjen e..

12.08.20 15:45 |

Po vazhdojnë protestat antiqeveritare në Sofje

Protestuesit iniciuan grumbullim nënshkrimesh për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev. Deri tani janë mbledhur 1 400 nënshkrime. Si çdo mbrëmje të pakënaqurit nga qeverisja u mblodhën në rajonin e Presidencës dhe të Këshillit të..

11.08.20 20:21 |

Protestat dhe përgatitja për zgjedhje – një kombinim 2 në 1

Në sfondin e protestave që po vazhdojnë në vend dhe jashtë shtetit me qëllim dorëheqjen e qeverisë në krye me kryeministrin Bojko Borisov dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev disa shohin fillimin e retorikës zgjedhore. Çfarë po ndodh në hapësirën shoqërore..

11.08.20 15:35 |
Bojko Borisov bashkë me nëpërit e tij

Kryeministri Bojko Borisov: Erdhi koha për buzëqeshjet e tyre dhe vendimet e mia

Këtë mëngjes protestuesit shpallën se kanë liruar vullnetarisht një prej udhëkryqeve kryesore të bllokuara prej tyre në Sofje – tek godina e Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”. “E lirojmë udhëkryqin që të mund të udhëtojnë më lehtë..

10.08.20 10:43 |

Dita e 32 e protestave nën dritaret e pushtetit

Mbrëmjen e 32 me radhë protestuesit në Bullgari do të grumbullohen në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, që të kërkojnë dorëheqjet e kabinetit dhe të kryeprokurorit. Më herët sot drejt PKK-së “Kallotina” në kufirin me Serbinë u nis..

09.08.20 17:41 |
Zëvendëskryeministri Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov për kampet e çadrave të protestuesve

“Njerëzit, të cilët protestuan mbrëmjen e parë ishin me maska, me shkopinj dhe mbanin me vete lëndë djegëse, duke qenë të gatshëm për t’i përdorur kundër policëve” – kështu komentoi Krasimir Karakaçanov – zëvendëskryeministër dhe partner në..

09.08.20 14:34 |

Barrikadat mbeten, megjithë paralajmërimet e policisë

Tri udhëkryqet kryesore në kryeqytet – “Orllov Most” (“Ura e Shqiponijave”), para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” dhe në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit” po mbeten të bllokuara nga protestuesit, të cilat ngulin këmbë për..

09.08.20 09:31 |

Protestat antiqeveritare hynë në muajin e tyre të dytë

Sonte është dita e 31 e protestave. Edhe këtë mbrëmje protestuesit do të grumbullohen nën dritaret e pushtetit që të kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Ata kërkojnë gjithashtu aplikimin e votimit në distancë dhe të atij me makina, si..

08.08.20 17:33 |
Kryekomisari Georgi Haxhiev

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit: Barrikadat do të hiqen

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit do të punojë për rimëkëmbjen e ritmit normal të qytetit dhe barrikadat do të hiqen. Këtë e bëri të ditur në një briefing kryekomisari Georgi Haxhiev, shef i Drejtorisë. Në një aksion mesnate policia..

08.08.20 17:07 |
Всички новини: днес | вчера