Eмисия новини
от 08.00 часа

Afro 90 për qind e refugjatëve ukrainas në Bullgari kanë dëshirë të punojnë

Përafërsisht 30 mijë janë refugjatët ukrainas në hotelet e pushimoreve tona detare. Pas 31 majit në lidhje me fillimin e sezonit veror turistik, pjesa e madhe prej tyre do të transferohen në baza shtetërore. Asnjeri prej tyre nuk do të mbetet pa..

01.05.22 12:08 |

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe luftës në Ukrainë, sezoni turistik dimëror në Bullgari është i suksesshëm, sipas Sistemit të Unifikuar të Informacionit Turistik të Ministrisë së Turizmit. Hotelet për..

22.03.22 11:30 |

Pushimorja Pamporovo shënon Ditën Botërore të Borës

Me një festë bore më 15 dhe 16 janar, vendpushimi i skive Pamporovo në malin Rodopa shënon Ditën Botërore të Borës, njoftoi kompania që menaxhon resortin. Festivali i borës në natyrë, DJ set dhe lojëra argëtuese, lotari me çmime janë të..

15.01.22 09:10 |

Turizmi përcjell një vit 2021 jo aq të keq por plotë kthesa dhe pasiguri

Një vit tjetër i shënuar nga Covid-19 është duke përfunduar, përderisa të punësuarit në turizëm po mbyllin bilancet dhe bëjnë plane për të ardhmen e afërt, sado e paqartë të jetë. Është e vërtetë se pandemia fund e krye ndryshoi mënyrën tonë të..

30.12.21 12:58 |

Pamporovo është duke përgatitur pistat për skiatorët

Pushimorja jonë dimëror Pamporovo në Rodopet po pret skiatorët e parë të sezonit. Temperaturat minimale aty tashmë zbritën nën zero gradë dhe impiantet e borës artificiale nga mbrëmja e djeshme po punojnë në zonat e pistave. Parashikohet që sezoni..

25.11.21 12:14 |
Rumen Draganov

Kriza shëndetësore ngre pengesa për sezonin turistik dimëror

Bullgaria ndodhet në zonën e kuqe të errët të pandemisë Covid. Turizmi është i ndikuar nga kjo. Kanë mbetur edhe dy muaj deri në fillimin e sezonit dimëror dhe situata mund të përmirësohet, komenton për Nova TV Rumen Draganov nga Instituti për..

28.10.21 11:23 |

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

17.09.21 19:55 |

Qyteti Vërshec është mikpritës i “Marshimit të shëndetit” i cili është i treti për këtë verë

Për herë të tretë gjatë kësaj vere më 28 dhe 29 gusht, në qytetin Vërshec do të zhvillohet “Marshim drejt shëndetit". Lëvizja është mënyra më e natyrshme të komunikojmë, kurse qëndrimi në një vend kthehet në një problem global zgjidhja e..

28.08.21 07:25 |

Një verë e nxehtë dhe në tregun e pasurive të paluajtshme buzë detit

80% nga blerësit e pronave pushimore nëpër bregdetin e Detit të Zi janë bullgarë, tregojnë të dhënat e specialistëve nga një kompani e madhe ndërtimore dhe investuese në fushën e vendbanimeve pushuese. “Kufizimet për udhëtim për shkak të..

11.08.21 07:15 |

Pamporovo bëhet një destinacion për turizëm mjekësor

Ski pushimorja Pamporovo prej viteve tërheq turistë jo vetëm gjatë periudhës së dimrit, por dhe gjatë muajve të ngrohtë me spa qendrat e veta moderne, me pishinat në të hapur, si dhe me mundësitë për sport dhe shëtitje me këmbë në malet Rodopi. Por, që..

01.08.21 08:05 |
Всички новини: днес | вчера