Eмисия новини
от часа

Turqit po tregojnë interes për bregun bullgar të Detit të Zi

Gjithnjë e më shumë turistë turq duan të vizitojnë Bullgarinë, njoftuan operatorët turistikë turq që vizituan qytetin bregdetar Varna, njoftoi BNT. Posaçërisht për ta u organizua një turne informues me një vizitë në pushimoret për turizmin gjatë gjithë..

04.07.22 11:57 |

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

30.06.22 06:15 |

Kërcimi Break dhe bejsbolli debutuan në Festivalin Olimpik në pushimoren Allbena

Sporti më i ri olimpik – kërcimi break, bëri debutimin e tij në Bullgari në Festivalin Olimpik Veror të Rinisë në pushimoren Allbena. Yjet e ardhshëm të sportit të Bullgarisë u mblodhën në forumin multisport, të organizuar nga Komiteti Olimpik..

13.06.22 17:28 |

Sinjalet për delfinë të ngordhur në bregun e Detit të Zi

Një numër raportesh për delfinët e ngordhur erdhën në Këshillin Bashkiak të Sigurisë në qytetin Ballçik që nga maji. Raportet e fundit janë nga plazhi në pushimoren Allbena gjatë fundjavës - në pjesën veriore dhe jugore të kompleksit. Janë gjithsej..

13.06.22 16:46 |

Një ekspozitë fotografish gjurmon historinë 65-vjeçare të vendpushimit “Zllatni Pjasëci”

Një nga pushimoret tona detare më të vjetra dhe më të bukura po përgatitet për të shënuar jubileun e vet 65 vjeçar. Në lidhje me këtë në Klubin e Përfaqësuesit Popullor në godinën e Parlamentit u hap një ekspozitë me fotografi. Retro-fotografitë,..

31.05.22 07:15 |

Afro 90 për qind e refugjatëve ukrainas në Bullgari kanë dëshirë të punojnë

Përafërsisht 30 mijë janë refugjatët ukrainas në hotelet e pushimoreve tona detare. Pas 31 majit në lidhje me fillimin e sezonit veror turistik, pjesa e madhe prej tyre do të transferohen në baza shtetërore. Asnjeri prej tyre nuk do të mbetet pa..

01.05.22 12:08 |

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të la