Eмисия новини
от часа

Protesta para Parlamentit kundër votimit për një qeveri të rregullt

Një protestë e partisë “Vëzrazhdane” bllokoi bulevardin qendror në kryeqytet “Car Osvoboditell” përballë Parlamentit. Protestuesit janë të pakënaqur me krijimin e kabinetit "Denkov-Gabriel". Sipas “Vëzrazhdane”, 14 prej ministrave në projektkabinet..

06.06.23 13:23 |

Kuvendi Popullor zgjedh një qeveri të re

Kryetari i Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, thërret sot një mbledhje të jashtëzakonshme me tri pika – zgjedhjen e kryeministrit, miratimin e strukturës së Këshillit të Ministrave dhe zgjedhjen e Këshillit të Ministrave, njoftoi qendra e..

06.06.23 06:05 |

Reagimet e para pas dorëzimit të mandatit të dytë parlamentar për qeverinë

Pas dorëzimit të mandatit nga presidenti, mendoj se u bë e qartë se çfarë është alternativa, komentoi në Facebook bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” – (PP) Asen Vasilev . Diktaturë apo republikë parlamentare. Zgjedhja tani për tani është..

30.05.23 09:19 |

Presidenti ia dorëzoi mandatin e dytë PP-DB-së, por la të kuptohet se ai nuk duhet të përmbushet

Kreu i shtetit Rumen Radev ia dorëzoi mandatin e dytë për formimin e qeverisë Nikollaj Denkovit - kandidati për kryeministër nga grupi i dytë parlamentar më i madh në Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

29.05.23 18:14 |
Bojko Borisov

GERB kërkon qeveri koalicioni, “Vëzrazhdane” kërkon zgjedhje të reja

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov , deklaroi në parlament se çfarëdo të dhënash të bëhen publike, nuk do të ndikojnë në formimin e një qeverie të rregullt me "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). Sipas Borisovit,..

26.05.23 11:12 |
Gjen. Atanasov

Sipas gjen. Atanasov, shërbimet ruse e pengojnë atë të ketë pushtet të rregullt në vend

Ne po shohim përpjekje nga të gjitha palat për të bllokuar qeverinë. Ndarja është e madhe, pengu është i madh, tha kandidati për kryeministër i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) akademiku Nikollaj Denkov . Ai shprehu..

26.05.23 10:14 |
Kirill Petkov

PP-DB u ankua se është përgjuar për të mos formuar qeveri

Politikanët e koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) janë regjistruar gjatë takimeve të punës dhe këshillave drejtuese në parlament dhe në selinë e partisë. Kështu ka bërë të ditur bashkëkryetari i PP-së Kirill..

26.05.23 08:42 |
Lideri i GERB Bojko Borisov

GERB janë skeptikë për formimin e një qeverie me çfarëdo mandati

"Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) janë në pozicionin pasqyrë të GERB-SDS dhe nëse mandati i parë dështon, do të dështojë edhe i dyti, tha në parlament lideri i GERB Bojko Borisov: “Nëse formohet qeveri me mandatin e..

17.05.23 11:54 |
Kirill Petkov (djathtas) dhe Hristo Ivanov

PP-DB nuk mbështet një kabinet me mandatin e GERB-it dhe kryeministres Maria Gabriel

Koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e GERB-SDS, të udhëhequr nga ish-komisionerja evropiane Maria Gabriel. Këtë e vendosi e djathta pas shumë orë diskutimesh të rënda në..

17.05.23 08:56 |

Prokurori i Përgjithshëm refuzoi të jepte dorëheqjen dhe u ankua për presion politik

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev doli në një konferencë për shtyp, të thirrur prej tij, me dorëheqjen e tij në dorë dhe një stilolaps, pas së cilës ai e grisi dorëheqjen. “Duke ardhur nga SHBA, më ftuan të jepja dorëheqjen deri në orën 10.00...

15.05.23 13:12 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна