Termocentrali

Termocentrali më i madh me qymyrgur shpalli gatishmëri për protesta

Sindikata e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Termocentralin “Marica Lindje 2” shpalli gatishmërinë për të protestuar. Ata kërkojnë rikthimin dhe rishikimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Bullgarisë, për shkak të rrethanave..

06.10.22 15:06 |

BE ndaloi importin e qymyrit rus

Nga 10 gushti, BE dhe Britania e Madhe pezullojnë importin e qymyrit rus në kuadrin e sanksioneve në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Rusia është ndër furnizuesit më të mëdhenj të qymyrit në Evropë. Në vitin 2021, ajo eksportoi 48.7 milion..

10.08.22 09:16 |

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë ngritën një padi kolektive kundër Rusisë

40 vende, duke përfshirë Bullgarinë, mbështetën kërkesën e Ukrainës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për të filluar procedimin penal kundër Federatës Ruse, thuhet në një deklaratë të përbashkët të vendeve kërkuese. Në padinë..

14.07.22 10:18 |
Pllamen Dimitrov

Sindikatat duan që Bullgaria të mendojë për punën e centraleve të qymyrit

Kryetari i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari Pllamen Dimitrov, tha për Nova News se pjesa për termocentralet e qymyrit në Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë duhet të rinegociohet. Ai deklaroi se nuk ndan mendimin e kolegut..

07.07.22 13:58 |

Në Sofje do të protestojnë për Ukrainën nën moton “Nuk jemi neutralë”

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski u bëri thirrje qeverive botërore të rrisin sanksionet kundër Rusisë, sepse dështimi për ta bërë këtë do të “lejojë” Rusinë të vazhdojë sulmet e saj ndaj Ukrainës. Trupat ruse po përparojnë në fushat e..

07.04.22 09:54 |
Asen Vasilev

Negociatat janë duke u zhvilluar për të zëvendësuar qymyrin në pellgun Marica

Negociatat me Komisionin Evropian vazhdojnë. Ne nuk mund të zëvendësojmë një burim të pavarur bullgar, siç është qymyri në pellgun Marica, me një burim të importuar dhe në vend të tyre të ndërtojmë impiante avulli dhe gazi. Të rrisim varësinë tonë nga..

07.01.22 11:43 |

Presidenti pret që Komisioni Evropian të reagojë ndaj spekulimeve me energjinë elektrike

Presidenti Rumen Radev tha se Komisioni Evropian nuk e ka gjetur arsyen për rritjen e mprehtë të çmimit të energjisë elektrike në BE. Pas Këshillit Evropian, ai u tha gazetarëve se vlerësimet e paraqitura të tregut të energjisë nuk ndihmuan për të..

17.12.21 10:29 |

Në Sofje Komisioneri i BE -së Timmermans premtoi një tranzicion të drejtë energjie

Hapi i parë i vërtetë në rrugën drejt tranzicionit të gjelbër të Bullgarisë është Plani Kombëtar për Rimëkëmbjen dhe Qëndrueshmërinë, tha Kryeministri Stefan Janev në forumin “Tranzicioni i Gjelbër - Zgjidhjet dhe Sfidat për Bullgarinë", në të..

15.10.21 12:39 |

Sindikalistë protestues mirëpritën Komisionerin e BE-së Timmermans

Ekonomia bullgare konsumon shumë energji dhe varet nga qymyri. Kjo është arsyeja pse kalimi në energjinë e gjelbër duhet të jetë i qetë për rajonet dhe popullsinë, tha Kryeministri Stefan Janev në një forum mbi tranzicionin e gjelbër në Sofje. “Si..

15.10.21 11:23 |

Komisioni Evropian nuk është kundër energjetikës bërthamore dhe gazit natyror

Nuk mund të them nëse data 2040 është e mirë për mbylljen e termocentraleve bullgare me qymyr derisa të njihemi me Planin e Rimëkëmbjes. Komisioni Evropian nuk ka asgjë kundër energjetikës bërthamore, por është më i shtrenjtë. Brukseli nuk beson..

15.10.21 11:03 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна