Eмисия новини
от 04.00 часа

Filmi bullgar "Në zemër të makinës" – një histori për çmimin e njerëzillëkut

Gushti i vitit 1978, Uzina “Kremikovci”. Nxehtësi, metal, pluhur dhe aromë e vajit të makinës.Nis një tjetër ditë pune për një brigadë të burgosurish me dënime të rënda.Për ta ajo do të jetë fatale. Sesi vazhdon historia tregon filmi më i ri..

18.03.22 07:15 |

Shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare

Më 13 janar shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare. Data nuk u zgjodh rastësisht – më 13 janar të vitit 1915 ishte shfaqja e parë e filmit të parë artistik bullgar “Bëllgaran është galant” të Vasill Gendovit – skenarist, regjisor dhe artist në..

13.01.22 15:58 |

“Xhaxhai i Krishtlindjeve” – një histori qesharake pak e trishtuar për ëndrrat e vërteta njerëzore

Çdo premierë e një filmi të ri artistik bullgar është shkak për gëzim. Dhe kur vetëm ditë të numëruara para Krishtlindjeve kemi mundësinë të zhytemi në emocionin e festës dhe të ndjejmë, përmes ekranit të madh, ngrohtësinë e ëndrrave dhe dëshirave..

09.12.21 07:25 |
Kuadër nga filmi

A po ringjallet kinemaja artistike për fëmijë në Bullgari?

Breza të tëra bullgarësh rritën me filmat “e përjetshëm” fëmijëror nga vitet 60-90 të shekullit të kaluar. Pas një qetësie prej gati 20 vjetësh, me shfaqjen e disa serialeve dhe filmave disa vjet më parë filloi një ringjallje e prodhimeve për..

01.06.21 10:00 |

Regjisorja Maja Vitkova-Kosev për bamirësinë, artin dhe jetën mes tyre

Pa ndonjë rëndësi nëse festoni 8 marsin, nëse e lidhni me politikë, ideologji ose luftë për barazinë gjinore, data me siguri që ka hijeshinë dhe kontradiktën karakteristike femërore. Sot, ju tregojmë për një grua të re, e cila vet pohon se, nuk e..

08.03.21 08:18 |
Petar Dundakov

Muzika e filmave është liri dhe sfidë

Thonë se muzika më e mirë e filmave është ajo e cila shikuesi nuk e vëren, por disi e përjeton përmes personazheve, përmes veprimeve dhe gjendjeve të tyre emocionale. Këtë përcaktim që duket pak të çuditshëm e bënë Petar Dundakov – kompozitor..

20.01.21 16:19 |
Teodor Ushev

Bullgari Teodor Ushev – animatori më me ndikim në botë për 25 vitet e fundit

Animatori, artist dhe regjisor bullgar Teodor Ushev kryeson listën e figurave më me ndikim në animacionin botëror në çerekshekullin e fundit. Njohja u mor në një sondazh ndërkombëtar midis 25 kritikëve kryesorë, gazetarëve, kuratorëve dhe..

08.01.21 10:38 |

Regjisori Galin Stoev: Modeli i shtetit tonë është i gabuar

Një bullgar në Francë, jo thjesht një aktor në një skenë të huaj, por drejtor i Teatrit Kombëtar Dramatik në qytetin Tuluza. Këtë pozicion prestigjioz prej 3 vjetëve e zë regjisori bullgar Galin Stoev. Akoma gjatë zënies së këtij posti Stoev..

01.09.20 09:32 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера