Eмисия новини
от 05.00 часа
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

24.09.22 06:15 |
Canko Cankov

Një bullgar do të përpiqet të notojë Ngushticën e Gjibraltarit

Më 6 shtator, Canko Cankov do të nisë sfidën e tij të radhës - ai do të bëhet bullgari i parë që do të marrë pjesë në notimin e Ngushticës së Gjibraltarit midis Spanjës dhe Afrikës, pjesë e zinxhirit të maratonës Ocean Seven. Fillimi është në..

05.09.22 16:56 |
Stefka Kostadinova

Prej 35 vitesh, rekordi i kërcyeses Stefka Kostadinova në kërcim së larti mbetet i patejkalueshëm

35 vjet më parë më 30 gusht 1987 në Stadiumin Olimpik të Romës, kërcyesja bullgare Stefka Kostadinova vendosi një rekord botëror në kërcim së larti. Atletja bullgare kërceu 209 centimetra, duke përmirësuar arritjen e vet më të mirë personale me 1..

30.08.22 06:15 |

17-vjeçari Mack Rutherford përfundoi udhëtimin e tij rreth botës me një aeroplan ultra të lehtë në Bullgari

Mack Rutherford u ul sot në aeroportin pranë fshatit të rrethit të Radomirit – Kondofrej (Bullgari Perëndimore). Adoleshenti 17-vjeçar nga Belgjika e nisi udhëtimin e tij rreth botës në mars të këtij viti nga i njëjti vend. Rutherford theu dy..

24.08.22 17:56 |
Pllamena Mitkova

Medalja e artë për sportisten Pllamena Mitkova në Kampionatin Botëror të Atletikës nën 20 vjeç

Pllamena Mitkova fitoi titullin në kërcim së gjati në Kampionatin Botëror të Atletikës U20 në Kali të Kolumbisë. Ajo fitoi medaljen e artë me rekordin personale prej 6.66 metra në provën e saj të tretë. Ky është titulli i parë për vendin tonë në..

08.08.22 16:51 |

Bullgaria fitoi medaljen e dytë në Festivalin Olimpik Evropian në Sllovaki

Në Festivalin Olimpik Evropian për Rininë që po vazhdon në qytetin sllovak Banska Bistrica, Iren Sarëbojukova fitoi medaljen e bronztë në kërcimin së larti. Atletja 16-vjeçare fitoi medaljen me rekordin më të mirë personal prej 1.80 metrash...

29.07.22 18:48 |

Shkencëtarët bullgarë me një rekord botëror për një algoritëm të zhvilluar

Shkencëtarët nga Instituti i Matematikës dhe Informatikës në Akademinë Bullgare të Shkencave kanë vendosur një rekord të ri botëror për një algoritëm të zhvilluar që mund të çojë në një përparim serioz teknologjik në përdorimin e kompjuterëve..

15.02.22 07:15 |
Karllos Nasar

Pas 14 vitesh, Bullgaria ka sërish një kampion bote në peshëngritje

17-vjeçari bullgar Karlos Nasar fitoi titullin në kategorinë 81 kg në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes për meshkuj në Tashkent. Ai fitoi medaljen e artë në një dyluftim prej 374 kg. Në lëvizjen e hedhjes, Nasar përmirësoi rekordin botëror..

13.12.21 11:14 |

Ulje rekord e nivelit të lumit Danub afër bregut bullgar

Ulje rekord e nivelit të lumit Danub afër bregut bullgar për fundin e stinës së vjeshtës konstatoi faqja zyrtare e Agjencisë Ekzekutive për Studimin dhe Mirëmbajtjen e Lumit Danub. Në afërsi të Novo Sellos është matur niveli i ujit i cili është 35..

05.11.21 14:57 |
Antëni Ivanov

Notari ynë Antëni Ivanov arrin në gjysmëfinalet e Evropës

Antëni Ivanov theu rekordin kombëtar dhe u kualifikua në gjysmëfinalen e notimit flutur në 100 metra në Kampionatin Evropian të Notimit në Pishina të Vogla në Kazan, Rusi. Notari bullgar përfundoi me kohën e 12-të prej 50.73 sekondash në seri dhe..

02.11.21 16:24 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера