Eмисия новини
от 22.00 часа
Malin Bistrin

Biznesi turistik është i shqetësuar për të panjohurën para stinës së dimrit

Pronarët e hoteleve alarmuan për anulime masive të rezervimeve pas vendisjes së masave të reja anti-epidemike. Ka edhe staf që largohet. Për shkak të nivelit të ulët të vaksinimeve, ka një rënie të interesit të turistëve të huaj për Bullgarinë si..

22.10.21 11:26 |

Në fillim të qershorit më shumë se 1000 njerëz morën shtetësi bullgare

Rreth 6000 njerëz janë duke pritur të marrin shtetësi bullgare sipas Ministrisë së Drejtësisë. Procedura për marrjen e certifikatave me Dekret Presidencial u vonua, pasi kishte një numër të madh të Dekreteve me të cilat nuk u lëshuan certifikatat e..

15.06.21 10:48 |

Na pret një sezon i vështirë turistik

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga..

03.05.21 12:59 |

Ndalimi i organizimit të udhëtimeve turistike – pengesë për disa dhe mundësi për të tjerët

Turizmi është një nga sektorët, të prekur më rëndë nga pandemia, e cila e pushtoi Bullgarinë dhe botën gjatë vitit të kaluar. Masat kundra epidemiologjike dhe kufizimet e aplikuara në lidhje me këtë, çuan deri në një kolaps të paparë të..

05.02.21 11:30 |

Organizatat turistike deshën anulimin e testeve PCR

Për të shpëtuar të punësuarit në turizëm, Bordi Kombëtar i Turizmit dhe Dhoma Turistike Bullgare shpresojnë që të rishikohet kërkesa për test të detyrueshëm PCR për turistët që hyjnë në vend nga BE dhe vendet e treta. Përndryshe, hotelet janë të..

26.01.21 18:33 |

Në vendpushimet e skive bëhen rezervime nga Serbia, Greqia dhe Turqia

Gjatë këtij sezoni dimëror, Bullgaria do të mbështetet në turizmin e brendshëm, si dhe turistë nga vendet e Ballkanit. Këtë e tha para gazetarëve në vendpushimin e skive Pamporovo Ministrja e Turizmit Mariana Nikollova, njoftoi BTA. Nikollova është..

21.12.20 15:28 |

Hotelet në pushimoren bregdetare Allbena mbeten të mbyllura për festat e fundvitit

Të gjitha hotelet në pushimoren Allbena në bregdetin verior bullgar mbeten të mbyllur për festat e fundvitit, megjithë mundësitë për sport dhe SPA jashtë sezonit aktiv. “Me më shumë rëndësi për të gjithë ne është të mbrojmë shëndetin e familjeve..

03.12.20 13:57 |

Kërkesa në rritje për pushime në Bullgari për festat e fundvitit, parashikojnë operatorët turistikë

Një stinë turistike të vështirë por, jo dhe të pamundur presin operatorët turistikë, sipas të cilëve mundësitë e kufizuara për udhëtime në Evropë dhe në Azi do të shkaktojnë një kërkim të rritur për pushimin në Bullgari për festat e Krishtlindjes..

16.11.20 07:15 |

Afro 40 për qind nga ankesat në Bullgari janë për pushime të dështuara prapa kufirit

Gjatë 6 muajve të fundit në Qendrën Evropiane të Konsumatorëve tek ne dominojnë ankesat për fluturime të shtyra ose të anuluara si dhe për pushime të dështuara përtej kufijve. Këtë e tha para BNR drejtoresha e qendrës Sonja Spasova. Sipas saj..

29.08.20 14:36 |

Dush i akullt për vendpushimet tona nëpër bregdetin verior të Detit të Zi

Turistët gjermanë kanë filluar t’i anulojnë në masë rezervimet e veta për stinën verore në bregdetin tonë verior. Lajmi u konfirmua përpara Radio Bullgarisë nga përfaqësuesit e shoqatave turistike vendase. Mjaft serioze është gjendja në..

14.08.20 12:29 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера