Eмисия новини
от 21.00 часа

“Ëndërr” e grupit “Gabana”

Grupi bullgar rok “Gabana” ka një histori më se 20 vjeçare. Ai u krijua në vitin 2000 në qytetin Plovdiv. Viktor Stambollov – vokal dhe kitarë, Angell Djullgerov – kitarë, Stojko Milev – bas, Nikolla Xhokov – bateri prezantojnë muzikë të vet prej..

29.03.22 10:42 |
Grupi

Albumi i grupit bullgar të rock-ut “Kikimora” përparoi në një renditje muzikore prestigjioze

Albumi "Dirty Nails" i muzikantit bullgar të rock-ut Nikollo Kocev dhe grupit të tij "Kikimora" hyri në Top 50 të albumeve më të mira rock të vitit në renditjen "Denim & Leather" dhe është në vendin e 9-të prestigjioz. "Denim &..

30.12.21 10:39 |
Ersin Mustafov dhe Tasho Kolev

Rok grupi Jeremy? Me një koncert të madh në Dubai

Pas një pezullimi dyvjeçar ndërkombëtar, për shkak të situatës globale me Covid-19, rok grupi Jeremy? përsëri po tërheq vëmendje mbi krijimtarinë e vet dhe Bullgarinë. Sonte (më 9 tetor) muzikantët do të japin një koncert në festivalin e parë për..

09.10.21 08:55 |

“Voices Of Rock” me Ronnie Romero dhe Jeff Scott Soto në Montana

Shfaqja “Voices Of Rock” - pjesë e festivalit “Arti është ...” sonte jep një takim midis vokalistëve të rokut Ronnie Romero dhe Jeff Scott Soto në sheshin qendror në Montana. Dy yjet do të mbështeten nga grupi rock bullgar ERIDAN. Festivali ka një..

24.08.21 07:35 |

Super grup bullgar kryeson rok klasifikimin në Greqi

Intelligent Music Project është i krijuar para rreth 10 vjetëve. Producent dhe autor i këngëve në të gjithë 5 albumet e grupit është doktori Milen Vrabevski - sipërmarrës dhe filantrop, i njohur në Bullgari me kauzat e tij të atdhedashurisë...

29.09.20 11:30 |
Hayes & Y

Laureatët nga konkursi i Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” − Grupi “Hayes&Y”

Edicioni i 51 i Konkursit të Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” - për këngë pop dhe rok bullgare, u dha mundësi muzikantëve të shumtë bullgarë që punojnë si në vend ashtu edhe jashtë shtetit të marrin pjesë në konkurrim. Mes të dalluarve..

17.07.20 13:35 |

Grupi BTR u sjell gëzim adhuruesve me një turne evropian

Një nga grupet bullgare më të dashura rok BTR do të realizojë një sërë koncertesh në Evropë. Vjenë, Mënik, Cyrih, Karlsrue, Majnc, Bruksel, Amsterdam, Londër, Frankfurt, Dublin, Liverpul janë qytetet në të cilat muzikantët bullgarë do të..

22.02.20 11:30 |

Në “Trupat e huaj” këngëtari Stenli ka tërhequr muzikantë nga Mançesteri dhe Dublini

Pas një pauze prej 17 vitesh në tregun muzikor bullgar u përhap albumi i ri i Stanisllav Sllanevit - Stenli – “Trupa të huaj”. Ai ka qenë vokal i grupeve “Tangra” dhe “Sprint”. Ka dhe disa albume të veta – “Lotët е endacakut” (1990), “Rruga drejt..

05.01.20 11:30 |

Emrat e njohur nga pop dhe rok skena në një dritë të re

Vokali kryesor i rok grupit “Shturcite” /Gjinkallat/ Krill Mariçkov festoi 75 vjetorin e vet me një koncert në Pallatin Kombëtar të Kulturës në fund të muajit tetor. Ai hipi në skenë me grupin “ Fondaciata ” - grupi me të cilin zhvillon koncerte..

28.12.19 10:35 |

Jordan Karaxhov për albumin “E tillë është jeta” dhe për projektet e reja gjatë vitit 2017

Para pesë vitesh solisti vokal i grupit “Signall” Jordan Karaxhov incizoi albumin e parë solo. Gjatë tërë karrierës krijuese 39 vjeçare emri i tij lidhej me një nga grupet më të suksesshme bullgare rok. Prandaj admiruesit e rokut në Bullgari u befasuan..

18.02.17 11:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера