Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë mbledh Këshillin e Sigurimit për shkak të incidentit në Poloni

Kryeministri Gëllëb Donev thirr Këshillin e Sigurimit pranë Këshillit të Ministrave. Pjesëmarrësit do të diskutojnë kërcënimet e lidhura me përshkallëzimin e konfliktit në Ukrainë, pas goditjes me raketa në Poloni. Mbledhja do të mbahet pasi do të..

16.11.22 11:47 |

Presidenti bëri thirrje për një parlament funksional dhe një qeveri të qëndrueshme

Evropa e bashkuar nuk duhet të jetë indiferente ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë. Përshkallëzimi i tij është rreziku më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore, tha presidenti Rumen Radev në Maltë, pas takimit të liderëve të grupit “ Arajolush ”...

06.10.22 10:09 |
Ilijana Jotova

Bullgaria të ndërmjetësojë për paqen në Ukrainë

Bullgaria duhet të ketë guximin dhe vetëbesimin për të iniciuar takime në nivelin më të lartë diplomatik në kërkim të zgjidhjes së situatës së rënd ndërkombëtare, tha në Veliko Tërnovo Nënpresidentja Ilijana Jotova. “Pas deklaratës së..

22.09.22 15:52 |
Dimitër Stojanov

Mobilizimi i ushtrisë ruse e zgjat luftën në Ukrainë

Ekziston një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov në një konferencë për shtypin në Këshillin e Ministrave. Duke komentuar mobilizimin e..

21.09.22 13:56 |

Ministri i Mbrojtjes në dorëheqje tha se deri në vitin 2028 do të kemi një skuadrilje F-16

Pritet që së shpejti të merret oferta për aeroplanët e rinj F-16 nga pala amerikane, tha për bTV Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Sipas tij, 8 avionët e parë të porositur tashmë janë në linjën e montimit dhe deri në vitin 2028 duhet..

12.07.22 19:38 |
Kirill Petkov

Janë tre prioritetet kryesore për qeverinë për sa i përket furnizimit me gaz

Të ketë gaz të mjaftueshëm, furnizimi të jetë me rrezik minimal dhe të jetë me çmimin më të mirë, në mënyrë që ekonomia bullgare të jetë konkurruese - këto janë prioritetet kryesore që Kryeministri Kirill Petkov i parashtroi para Kuvendit Popullor...

04.05.22 19:18 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Është detyra jonë të mos lejojmë që Bullgaria të përfshihet në luftë

Rreziku i përshkallëzimit të luftës si pan-evropiane dhe madje globale është real. Ka politikanë që janë të gatshëm të ndërmarrin këtë hap të rrezikshëm: të vënë në hartë të ardhmen e Bullgarisë në interes të qëllimeve të tyre egoiste. Këtë e tha..

01.05.22 13:55 |
Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për Bullgarinë, por ka rreziqe

Para pjesëmarrjes në Komisionin e Politikës së Jashtme të Kuvendit Popullor, Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov siguroi edhe një herë se nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak ndaj Bullgarisë për shkak të luftës në Ukrainë. Megjithatë,..

23.03.22 18:34 |
Rumen Radev

Presidenti kërkon shpjegim për furnizimet e mundshme ushtarake në Ukrainë

Kushdo që vendos të sigurojë armatime për Ukrainën duhet të jetë në gjendje t’i bëjë ballë shoqërisë dhe të shpjegojë rreziqet. Kështu tha Presidenti Rumen Radev, i cili është për vizitë në qytetin Stara Zagora. “Detyra jonë kryesore është të..

18.03.22 11:49 |

Parlamenti rivotoi moratoriumin për çmimet e energjisë elektrike, ngrohjes qendrore dhe ujit

Shumica në Kuvendin Popullor ndryshoi moratoriumin për çmimin e energjisë elektrike, ujit dhe ngrohjes qendrore, duke vendosur që ai të hyjë në fuqi më 16 dhjetor dhe të zgjasë deri më 31 mars. Sipas propozimit të moratoriumit të paraqitur..

16.12.21 17:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна