Eмисия новини
от 05.00 часа

Lejohen praktikat e pranishme mësimore

Lejohen praktikat e pranishme të nxënësve nga klasa e 5 deri në të të 12 dhe të studentëve të cilët nuk mund të zhvillohen nga distanca. Mësimet e tjera mbeten online deri në 31 janar, transmetoi BTA. Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev..

12.01.21 14:39 |

1046 janë rastet e reja të Covid-19

1046 janë rastet e reja të koronavirusit të regjistruara në Bullgari për 24 orët e fundit. Kjo është 18.23 për qind e 5739 testeve të kryera. Shumica janë të regjistruarit rishtazi në Sofje - 155, pasuar nga Plovdiv - 107 dhe Varna - 100. Këtë..

01.01.21 10:37 |
Prof. Asen Balltov

Imunizimi kundër Covid-19 në Spitalin “Pirogov” do të fillojë më 27 dhjetor

Spitali “Pirogov” është një nga institucionet mjekësore ku imunizimi kundër Covid-19 do të fillojë më 27 dhjetor, tha para bTV drejtori i tij Prof. Asen Balltov. “Pirogov” tashmë ka një frigorifer që ruan një temperaturë nga -70 gradë, e cila..

20.12.20 11:22 |

Deri në fund të muajit priten dhe vaksinat e para kundër koronavirusit

Shtabi Operativ Kombëtar konfirmoi masat anti-epidemike të propozuara dje - lokalet e natës, restorantet dhe qendrat e mëdha tregtare të mbeten të mbyllura deri më 31 janar, fëmijët deri në klasën e 4 të kthehen në shkollë më 4 janar, si dhe..

17.12.20 15:30 |

Ofrojnë zgjatjen e shumicë së masave antiepidemike

Shumica e masave antiepidemike të zgjaten deri më 31 janar 2021. Nga 4 janari nxënësit deri në klasën e 4 të kthehen në shkollë dhe çerdhet të hapen. Të fillojnë të punojnë restorantet pranë hoteleve, galeritë, muzetë, sallat e kinemave dhe teatrot..

16.12.20 16:04 |
Angell Kunçev

Për 14 ditët e fundit evidentohet ulja e pandemisë me 4.8 për qind

Nëse masat kundër epidemisë hiqen, spitalet do të mbushen në mënyrë dramatike në mes të janarit. Këtë e tha Kryeinspektori Shëndetësor Angell Kunçev para webinarit "Imunizimet masive - çelësi për kapërcimin e pandemisë COVID-19 dhe parandalimin e..

15.12.20 16:06 |

Mjekët e përgjithshëm do të lëshojnë referime për testet e antigjenit

Gati 1 200 000 analiza të antigjenit u siguruan për vendin. Këtë e njoftoi Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov në një konferencë të jashtëzakonshme pas një takimi me drejtorët e gjashtë Inspektorateve Rajonale Shëndetësore, të cilët janë..

14.12.20 11:39 |

Bullgaria është në vendin e 12-të në BE për nga sëmundshmëria nga Covid-19

Në një brifing pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave kryeinspektori shëndetësor shtetëror Angell Kunçev njoftoi se sëmundshmëria nga Covid-19 në Bullgari për herë të parë që prej 3-4 javëve është ulur nën 600 për 100 000 veta të..

04.12.20 13:02 |

Sofja del nga rajonet me sëmundshmëri të lartë të Covid-19

Gjatë javës së kaluar më se 12 000 veta u shëruan nga Covid-19. Po ulet presioni mbi sistemin shëndetësor. Sofja po largohet nga zonat me sëmundshmërinë më të lartë – nga 1000 raste për 100 000 banorë. Në këtë grup mbeten vetëm qytetet Gabrovo dhe..

30.11.20 15:21 |

Tri lexime të një Covid historie në Bullgari

Nuk ka një kaos në sistemin e shëndetësisë- jo një herë ka deklaruar ministri i shëndetësisë Kostadin Angjellov. Dhe pavarësisht se autoritetet llogarisin se bëhet organizimi i domosdoshëm nëpër vende që të mund spitalet të marrin rastet më..

30.11.20 07:15 |
Всички новини: днес | вчера