Eмисия новини
от 17.00 часа

Eksportet e mallrave nga Bullgaria në vendet e treta u ulën

Në janar 2021, eksportet e mallrave nga Bullgaria në vendet e treta u ulën me 22.6 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2020 dhe arritën në gati 700 milion euro, njoftoi BTA, duke cituar një analizë të Institutit Kombëtar të Statistikave...

13.03.21 11:15 |

Për shkak të pandemisë vazhdon ulja e importit dhe eksportit bullgar

Po bien importi dhe eksporti bullgar muajin e radhës, tregon Instituti Kombëtar Statistikor. Për shkak të pandemisë gjatë korrikut eksporti bullgar u ul me 10.7 për qind në krahasim me të njëjtin muaji një vit më parë. U ul edhe importi me 15.9 për..

14.09.20 13:48 |
Lëçezar Dinev

Bullgaria ka saldo pozitive tregtare me Kinën

Për herë të parë që prej vitesh Bullgaria ka saldo pozitive tregtare me Kinën. Për 3 muajit e parë të vitit eksporti bullgar u rrit me 11 për qind ndërsa importi kinez u ul me 21 pë qind. Këtë e tha për Radion Kombëtare Bullgare Lëçezar Dinev nga Dhoma..

11.05.20 17:41 |

Produkti brendshëm bruto i Bullgarisë u rrit 3.5 për qind për një vit

Sipas të dhënave paraprake të Institutit Kombëtar Statistikor gjatë tremujorit të katërt të vitit 2019 produkti i brendshëm bruto i Bullgarisë u rrit me 3.5 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2018, duke arritur 16.5 miliard euro. Pjesa më..

14.02.20 12:13 |
Всички новини: днес | вчера