Eмисия новини
от 01.00 часа

Bullgaria nuk i mbështet sanksionet bërthamore kundër Rusisë

“ Kompania Kombëtare Elektrike” dhe Centrali Elektrik Bërthamor “Kozlloduj” të vazhdojnë punën sipas marrëveshjeve të tyre dhe kontratave të prokurimeve publike me kompanitë ruse. Kështu vendosi kabineti zyrtar, pasi BE-ja lejoi Bullgarinë të..

26.09.22 15:07 |

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

23.09.22 19:52 |

Nuk ka asnjë kërcënim ushtarak për Bullgarinë nga agresioni rus në Ukrainë

Lajmet e fundit nga Rusia tregojnë një përshkallëzim të konfliktit në Ukrainë, tha Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Zëdhënës i ministrisë Kostadin Koxhabashev në një konferencë për shtypin. Ai konfirmoi qëndrimin e ministrisë se aktualisht..

23.09.22 12:11 |

Bullgaria bën thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën

Ministria bullgare e Punëve të Jashtme publikoi një qëndrim për agresionin e vazhdueshëm rus kundër Ukrainës. “Njoftimet e fundit nga Moska janë një përshkallëzim i të gjitha shqetësimeve. Të shoqëruara me retorikën bërthamore dhe të..

22.09.22 10:11 |

Qeveria po krijon një këshill për sanksionet kundër Rusisë

Një këshill special koordinues për sanksionet kundër Rusisë dhe vendeve të tjera krijon qeveria e përkohshme me propozimin e Ministrave të Jashtëm Nikollaj Millkov dhe të Drejtësisë Krum Zarkov. Këshilli do të mbajë përgjegjësinë për zbatimin e të..

20.09.22 12:13 |
Dimitër Stojanov

Bullgaria nuk ka armë të rënda shtesë për t’ia dorëzuar Ukrainës

Bullgaria nuk mund t’i dorëzojë armë të rënda Ukrainës, sepse “ushtria bullgare nuk ka armë të tepërta”, tha për BNR Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Jo vetëm gazi është një armë, e ashtuquajtura fuqia e butë është gjithashtu..

16.09.22 12:32 |
Kirill Petkov

Pajisjet e para ushtarake ukrainase për riparim mbërritën në Bullgari

I pyetur nëse Bullgaria do t’i dërgojë ndihmë ushtarake Ukrainës, kryeministri Kiril Petkov tha se kishte një vendim të parlamentit që të mos dërgohen armë, por vetëm të riparohen makineritë luftarake ukrainase. "Nuk kam ndërmend ta hapim këtë..

07.06.22 13:19 |

Kriza rreth Ukrainës dhe pasojat për Bullgarinë

Njohja e pavarësisë së Republikave të Doneckut dhe të Luganskut dhe dërgimi i trupave “paqeruajtëse” ruse e vuri Evropën para sprovës së radhës. Pjesa më e madhe e bashkisë ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Bullgarinë, e caktoi veprimet e Rusisë..

23.02.22 15:23 |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit..

22.02.22 19:31 |
Borisllav Sandov

Eko-ministri premtoi sanksione më të larta për kompanitë ndotëse

Rritja drastike e sanksioneve për ndotësit industrialë të mjedisit dhe kontrolli i përforcuar me pajisje dhe ekspertë - këto synime i bëri të ditur në qytetin danubian Ruse Ministri i Ekologjisë dhe Zëvendëskryeministri për politikën klimatike..

06.01.22 15:57 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера