Eмисия новини
от 11.00 часа

Për herë të parë që prej një shekulli Rusia është në mospagim teknik

Për herë të parë që nga viti 1918, Rusia nuk mund të paguajë me kohë borxhin e saj sovran në valutë të huaj, njoftoi Bloomberg. Kjo për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës pas agresionit rus në Ukrainë dhe pamundësisë së bankave ruse..

27.06.22 09:24 |
Ursula von der Layan dhe Charles Michel

BE miratoi paketën e 6-të të sanksioneve kundër Rusisë, Bullgaria mori një afat shtyrjeje për naftën

Udhëheqësit e BE-së mbështetën ndalimin për “më shumë se dy të tretat” e importeve të naftës ruse. Ishte e vështirë të arrihet një kompromis për të vendosur sanksione ndaj Moskës për shkak të luftës në Ukrainë, tha presidenti i Këshillit Evropian..

31.05.22 09:22 |
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” me ftesë për anëtarësim në “Rinovo Evropën”

Kryeministri Kirill Petkov ripohoi, se partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori ftesë për aderim me grupin liberal evropian “Rinovo Evropën”. Partia më e madhe parlamentare në Bullgari do të vendosë nëse do të aderohet në një mbledhje të këshillit..

30.05.22 20:18 |
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

16.05.22 19:47 |
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

16.05.22 19:05 |
Ministri Sandov

Termocentrali “Marica 3” nuk do të rifillojë punën

Gjykata e BE-së vendosi se Bullgaria nuk ka përmbushur detyrimet e saj sipas Direktivës së Cilësisë së Ajrit. Nëse Bullgaria nuk e ndryshon situatën, Brukseli mund të ngrejë një tjetër padi kundër vendit dhe të vendosë sanksione financiare. "Për..

12.05.22 14:32 |

Moska sanksionoi një kompani bullgare që tregton gazin rus

Rusia ka vendosur sanksione ndaj 31 kompanive që kanë të bëjnë me tregtinë, transferimin dhe ruajtjen e gazit natyror rus në BE, Britani, Shtetet e Bashkuara dhe Zvicër. Midis tyre është edhe kompania bullgare WIEE Bulgaria EOOD, e cila zotëron një..

12.05.22 09:11 |

Rritja e çmimeve të naftës kërcënon ekzistencën e pikave të vogla të karburantit në Bullgari

Dëshira e Komisionit Evropian për të vendosur një embargo të naftës të Rusisë, e cila të hyjë në fuqi më së voni në fund të vitit, shkaktoi reagime të ashpra. Kryeministri hungarez Viktor Orbán e përshkroi ndalimin e mundshëm si një "bombë atomike"..

12.05.22 07:15 |

Në BE vazhdojnë negociatat për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë

BE është afër arritjes së një marrëveshjeje për paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë, tha kreu i politikës së jashtme të komunitetit, Josep Borel. Ambasadorët e vendeve anëtare nuk arritën një marrëveshje në ditën e parë të diskutimeve,..

06.05.22 10:23 |
Asen Vasilev

Bullgaria mund të kërkojë një periudhë shtyrjeje për të pezulluar furnizimet me naftë ruse

Bullgaria mund të kërkojë një periudhë shtyrjeje për pezullimin e furnizimeve ruse të naftës nëse Komisioni Evropian e lejon këtë mundësi në paketën e ardhshme të sanksioneve të reja kundër Rusisë. Këtë e tha Zëvendëskryeministri Asen Vasilev në..

05.05.22 15:53 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера