Eмисия новини
от 18.00 часа
Foto: BTA

Perspektiva të mira për sezonin e skive ... mjafton të ketë borë!

Sezoni i skive duket se do jetë i suksesshëm, ky është mendimi i punëtorëve në këtë sektor. Dimri me borë, të paktën tani për tani, jep arsye për optimizëm, ashtu si dhe numri i rezervimeve në resortet tona. Në praktikë, dy konfliktet ushtarake - në..

23.01.24 07:35 |

Më 15 dhe 16 dhjetor hapet sezoni dimëror në pushimoret malore

Hapja zyrtare e sezonit të skijimit në pushimoren Pamporovo do të bëhet më 15 dhjetor, njofton uebfaqja “Pamporovo Ski”. Në ditën e hapjes, biletat e teleferikëve do të jenë me çmim promocional. Tashmë ka borë të mjaftueshme në majën Snezhanka dhe në..

14.12.23 12:22 |
Julijan Popov

Sipas ministrit të ekologjisë, po zhvillohet një fushatë e qëllimshme kundër turizmit bullgar

Ka një fushatë të synuar kundër sezonit turistik bullgar. Kështu tha ministri i mjedisit dhe i ujërave Julijan Popov për Nova TV. Sipas tij, “gazetarë rusë po diskutojnë në eter se si të përfitojnë nga shpërthimi i digës “Nova Kahovka” për të..

28.06.23 16:03 |
Zarica Dinkova

Parashikimet për sezonin turistik në bregdetin tonë të Detit të Zi janë të mira

Parashikimi për zhvillimin e sezonit turistik në vendin tonë është jashtëzakonisht pozitiv. Kështu tha ministrja e turizmit Zarica Dinkova në Varna. Për incidentin e shpërthimit të murit të digës “Nova Kahovka” në Ukrainë, ajo konfirmoi atë që..

16.06.23 15:56 |

Çmimet e çadrave dhe shezllongjeve në det janë të njëjta me verën e kaluar

Pavarësisht shpëtimtarët dhe kujdesi mjekësor të ofruara në plazhe që prej 1 qershorit, vizitorët janë ende të paktë, si dhe ata që hyjnë në ujë. Sezoni i plazhit në vitet e fundit fillon pas 15-20 qershorit, tha për BNR Kirill Spasov, përgjegjës për..

08.06.23 11:23 |

Bullgaria pret një sezon të fortë turistik veror

Të dhënat për sezonin e ardhshëm veror janë pozitive dhe presim të kalojmë me 5% rezultatin e vitit rekord për turizmin kombëtar 2019, tha ministri i turizmit Ilin Dimitrov në pushimoren“Allbena”. Ai shtoi se shumë turistë priten nga tregjet..

20.04.23 11:52 |

Për shkak të mungesës së borës evidentojnë një sezon dimëror të vështirë por të suksesshëm

Gjatë sezonit të dimrit, 70 për qind e turistëve në vend janë bullgarë, tha për BNT Ilin Dimitrov, ushtrues detyre i ministrit të turizmit. Sezoni i dimrit ishte i vështirë, por i suksesshëm. Nuk kishte borë në të gjithë Evropën. Pistat ishin në formë..

13.03.23 11:31 |
Prof. Todor Kantarxhiev

Gripi i këtij sezoni po largohet

Rastet e gripit janë në rënie në të gjitha grupmoshat, tha për BNT Prof. Todor Kantarxhiev. “Deri më tani ato ishin në rënie në përgjithësi për vendin, por po shtoheshin tek fëmijët”, komentoi eksperti. Sipas tij, gripi për këtë sezon në vend po..

09.03.23 11:18 |

Sezoni turistik dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, sipas ministrit të linjës

Ministri i turizmit Ilin Dimitrov shprehu pritjet se sezoni i ardhshëm dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, që sipas tij ishte rekord. “Regjistrimet po shkojnë shumë mirë, shpresoj të mos ketë kthesa të forta në situatën gjeopolitike”,..

17.10.22 12:13 |
Allbena Danaillova

Allbena Danaillova është soliste në koncertin e Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare

Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare me dirigjent Mark Kadin e mbyll sezonin e koncerteve më 10 qershor me një koncert në sallën “Bëllgaria”.Do të ekzekutohen vepra nga Mahler (Blumine), Schumann “Uvertura, Skerco dhe Final”) dhe Bartok,..

10.06.22 16:14 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна