Eмисия новини
от 17.00 часа
Zonjat Muita dhe Jotova

UNICEF po analizon problemet e dhunës mbi fëmijët në Bullgari

Dhuna ndaj fëmijëve dhe politikat e parandalimit u diskutuan në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe Përfaqësuesja e UNICEF në Bullgari Dr. Jane Muita. Dhuna në shkollë vazhdon të jetë një nga problemet kryesore me të cilat përballen..

14.05.21 10:55 |

Viti shkollor do të përfundojë me praninë fizike në shkollë të të gjithë nxënësve

Viti shkollor do të përfundojë me praninë fizike të të gjithë nxënësve pas diplomimit të maturantëve. Provimet e vlerësimit të jashtëm dhe të maturës do të mbahen në shkolla dhe asnjë material mësimor nuk do të hidhet. Kjo u tha në Veliko Tarnovo..

05.05.21 13:41 |

Radostin Çollakov – djali nga mali Rodopa, i cili mëson intelektin artificial të mendojë në gjuhën bullgare

15 vjeçi Radostin Çollakov nga fshati Barutin në malin Rodopa tashmë 6 vjet përpiqet për të bërë makinat më njerëzore. Sikur një i huaj nga një planet i përparuar teknologjikisht, ai mbart me vete njohuri që nuk mund t’i fitonte as në shkollën..

04.05.21 09:15 |

Që nga 1 maji pa “korridor” për pazar për njerëzit e moshuar

Nga e shtuna, 1 maj, kërkesa për dyqanet ushqimore për të siguruar një "korridor" për pazar për të moshuarit nga 8.30 në 10.30 është hequr. Kjo thuhet në urdhrin e Ministrit të Shëndetësisë nga sot, 29 prill. Gjatë majit po rimëkëmbet edhe..

29.04.21 16:07 |

Kuadrot në turizëm – një nga problemet në këtë degë

Pandemia Covid-19 e shndërroi turizmin në një nga viktimat e saj më të mëdha, duke u përballur me një sërë problemesh të punësuarit në sektor. Ato lidhen si me pasigurinë nëse hotelierët do të kenë sezon të plotë veror dhe dimëror, ashtu dhe me..

27.04.21 11:02 |

Shumica e nxënësve të shkollës së mesme në Bosilegrad dëshirojnë të studiojnë në Bullgari

Pothuajse të gjithë 50 maturantët që mbarojnë shkollën e mesme në Bosilegrad dëshirojnë të vazhdojnë arsimin në një nga universitetet në Bullgari. Këtë e tregojnë rezultatet e një sondazhi të kryer ndër maturantët në të vetmen shkollë të..

12.04.21 07:20 |

Tendenca të brishta të rënies së sëmundshmërisë nga Covid-19 dhe të rritjes së vdekshmërisë

“ Po llogarisim hapat e para nga fundi i valës së tretë të Covid-19 me tendenca shumë të brishta të uljes së vdekshmërisë”, deklaroi në brifingun e rregullt  të autoriteteve shëndetësore profesori Kostadin Angjellov, ministër i shëndetësisë...

08.04.21 15:19 |

Hapën çerdhet dhe kopshtet e fëmijëve

Që nga sot fëmijët përsëri do të frekuentojnë kopshtet e çerdhet e fëmijëve, pas urdhrit të shpallur nga Ministri i Shëndetësisë, duke u respektuar të gjitha masat antiepidemike. Kopshtet dhe çerdhet e fëmijëve ishin mbyllur për dy javë për shkak..

05.04.21 17:28 |

Çfarë presin të rinjtë nga qeveria e ardhshme e Bullgarisë

Më 4 prill në Bullgari u zhvilluan zgjedhje për Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor. Gjatë protestave të verës në vitin 2020 kundër qeverisë të rinjtë ishin forca kryesore lëvizëse.  Çfarë presin të rinjtë nga pushtetarët e ardhshëm të cilët do..

05.04.21 10:29 |
Stiljan Grozdev

Medalja e tretë e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Peshëngritjes

Peshëngritësit bullgarë fituan medaljen e tretë të artë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Në kategorinë 61 kg Stiljan Grozdev siguroi titullin me dyluftim prej 296 kg. Stiljan Grozdev është sportist në shkollën e..

05.04.21 10:26 |
Всички новини: днес | вчера