Eмисия новини
от 19.00 часа

Ndalim i pjesshëm i trafikut në Urën e Danubit tek Ruse deri më 29 prill

Nga 26 deri më 29 prill për 4 orë - nga ora 20:00 deri në 24:00 , do të ndalet trafiku në Urën e Danubit pranë Ruse , njoftoi Agjencia e Infrastrukturës Rrugore. Organizimi i përkohshëm i trafikut në një seksion prej 1 km. është i nevojshëm..

26.04.21 10:47 |
Ambasaodori bullgar në Greqi Valentin Porjazov

Kërkuam heqjen e testeve të antigjenit në kufirin me Greqinë

Me rekomandimin e Zëvendëskryeministres Ekaterina Zaharieva, Ambasadori ynë në Greqi Valentin Porjazov ka kërkuar një shpjegim urgjent nga Ministria e Jashtme Greke, Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Policia Kombëtare e Kufirit në lidhje me futjen e..

28.02.21 12:41 |

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

27.02.21 15:07 |

Mbi 480 kamionë bullgarë janë të bllokuar në Britaninë e Madhe

Mbi 350 kamionë bullgarë akoma presin në radhët në Dover që të largohen nga Britania e Madhe. Akoma rreth 130 kamionë janë në parking, njoftoi para programit “Horizont” të BNR-së Jordan Abaxhiev, drejtor ekzekutiv i Bashkimit të Transportuesve..

23.12.20 11:50 |

Protestuesit bullgarë dhe ata turq dolën për të protestuar në kufi

Transportuesit dolën që të protestojnë në kufirin bullgaro turk në PKK “Kapitan Andreevo” sot nga ora 11.00. Shkaku për pakënaqësinë e tyre është përpunimi i ngadaltë i dokumenteve të kamionëve dhe mallrave në kufirin mes dy vendeve, gjë që u..

02.12.20 12:41 |
KAT

MPB-ja zhvillon një aksion për sigurinë rrugore

“Policia Rrugore” është duke ndërmarrë një aksion kundër shpejtësisë së lartë dhe përdorimit të alkoolit dhe lëndëve narkotike, bëri të ditur Ministria e Punëve të Brendshme. Ai përfshin të gjithë vendin dhe do të vazhdojë deri më 16 korrik...

10.07.20 15:07 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 76-të

Hiqet ndalimi që shtetasit e BE-së dhe Zonës Schengen të hyjnë në Bullgari Me urdhër të Ministrit të Shëndetësisë që nga sot, 22 maj, hiqet ndalesa që shtetasit e BE-së dhe të vendeve nga Marrëveshja Schengen (përfshi këtu San Marinon, Andorën,..

22.05.20 21:04 |

Dokumenti për shkelje rrugore – i mjaftueshëm për të heqjen e patentës së shoferit

Me dokumentin e lëshuar nga Policia Rrugore për shkelje të rregullave të qarkullimit do të mund të kërkohen gjoba, sanksione pasurore, të hiqet patenta e shoferit apo të hiqen pikat nga patenta e shoferit . Këtë e parashikojnë projekt-ndryshimet në..

22.05.20 19:31 |

Pas testimit të 400 shoferëve në Sofje një prej tyre rezultoi me Covid-19

Nga 400 shoferët e transportit publik në Sofje të testuar për koronavirus vetëm një rezultoi pozitiv. I infektuari ka qenë me leje dhe nuk ka qenë në kontakt me kolegët e tij. Pritet rezultati i testimit të dytë të tij. Testimi i shoferëve në..

22.04.20 17:29 |
Angell Xhambazki

Një eurodeputet bullgar e akuzoi BE-në për hipokrizi

Eurodeputeti bullgar Angell Xhambazki e akuzoi Bashkimin Evropian për hipokrizi për shkak të pakos “Mobilitet”. Në një sesion të Parlamentit Evropian për shqyrtimin e masave kundër Covid-19 ai deklaroi se qindra mijëra shoferë – bullgarë, polakë, rumunë..

16.04.20 14:30 |
Всички новини: днес | вчера