Eмисия новини
от 15.00 часа

Nëpër shtigjet me shkopinj – fillon sezoni aktiv për shëtitjet malore

Vera është stina e ecjeve malore, kur nëpër shtigje me shkopinj bëjnë shëtitje qindra turistë entuziastë bullgarë dhe të huaj. Megjithatë, për shkak të pranverës jashtëzakonisht të ftohtë, në pjesët më të larta të maleve Rila dhe Pirin..

07.06.23 07:15 |

Traseja e çiklizmit "Vitoshko Lale" - një sfidë e re për çiklistët malorë

Më 14 tetor hapet zyrtarisht traseja e re e çiklizmit në malin Vitosha, rrëzë të cilit ndodhet Sofje. Traseja “Vitoshko Lale” (Tulipani i Vitoshës) ndodhet në afërsi të pistës së skijimit me të njëjtin emër. Ajo u krijua përgjatë një shtegu të vjetër..

12.10.22 14:29 |

Në mal në vend se në det - përse të zgjedhim një pushim në qytetin Trojan këtë verë

Gjatë muajit maj bashkia e qytetit Trojan ka llogaritur një prani të fortë turistike. Duke gjykuar në bazë të rezervimeve paraprake, gjatë muajve të ardhshëm në malin Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan pritet një sulm edhe më i madh, mësojmë..

20.06.22 13:05 |
Paraklisi Trinia e Shenjtë

Stranxha është për eksplorues dhe njerëz me një shpirt aventuresk

Stranxha – mali më i pa eksploruar në Bullgari është një thesar i bukurisë natyrore dhe i gjurmëve të lashtësisë. Disa nga këto thesare janë lehtësisht zbuluese dhe të arritshme, por të tjerat kanë qëndruar të qetë në natyrë për mijëvjeçarë të..

04.06.22 09:35 |

Labirinti shkëmbor pranë fshatit Kranovo disponon një shteg të ri ekologjik

Labirinti në shkëmbinjtë gjendet në 60 kilometra nga qyteti Dobriç dhe përbën një itinerar të një traseje 3 kilometrash me markime në dy nivele me pikënisje në qendër të fshatit Kranovo. Janë të siguruara harta dhe tabela, të cilat tregojnë..

31.10.21 10:35 |

Kisha “Të Gjithë Shenjtorët” në malin Ljulin – një destinacion i mrekullueshëm për një shëtitje në fundjavë

Sofianasit jemi të privilegjuar sepse qyteti ynë është i rrethuar me male, falë të cilave në çdo kohë mund të arrakatemi në mesë të natyrës dhe të gërshetojmë ajrin e pastër dhe gjelbërinë me njohjen e trashëgimisë sonë të pasuri kulturore. Sepse..

30.10.21 10:25 |

“Ballkaniada” bashkon vrapuesit tanë më të mirë malorë

Edicioni i parë i garës së vrapimit malor “Ballkaniada”, i organizuar nga një nga vrapuesit tanë më të suksesshëm malorë Kirill Nikollov - Dizella dhe partneri i tij i stërvitjes Dimitër Zheljazkov, do të mbahet ditën e shtunë më 31 korrik...

31.07.21 06:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна