Eмисия новини
от 00.00 часа

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

31.07.21 15:21 |
Prof. Velisllav Minekov

Shteti ka financuar media private

Ligji për Radion dhe Televizionin duhet të ndryshojë. Presqë parlamenti i ri ta bëjë këtë, thirri Ministri i Kulturës Prof. Velisllav Minekov në programin Horizon të BNR. “Ne nuk mund të flasim për media private në Bullgari. Të gjithë ata e mbajnë veten..

08.07.21 10:59 |

Mijëra bullgarë do të votojnë në Angli më 11 korrik për të ardhmen më të mirë të atdheut

135 janë seksionet zgjedhore të cilat do të hapen më 11 korrik në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Irlandën Veriore. Pasi u hoq kufizimi që në vende jashtë BE të ketë vetëm 35 seksione, në zgjedhjet e parakohshme në kulmin e verës Anglia do të jetë..

02.07.21 07:15 |

Nevojitet një bashkëpunim më aktiv midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara në luftën kundër korrupsionit

Arritja e rezultateve efektive në luftën kundër korrupsionit kërkon përpjekje të përbashkëta nga vendet partnere. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev në një takim me Paul Ahern - Zëvendës Ndihmës Sekretar të Parë të Ministrisë së financave të..

02.06.21 18:02 |

Mizoritë mbi kafshët në Bullgari mbeten të pasanksionuara

Në ditët rreth Pashkëve, një sadist me pushkë gjuetie argëtohej me tytë të drejtuar. Macja Milla, shtatzënë me katër fëmijë, mbarti një plumb dhe mbijetoi për çudi. Për një javë të tërë, njerëzit kalonin pranë kafshës së plagosur dhe të..

31.05.21 07:15 |

Një sirian qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Ngritjes së Peshave

Siriani Arif Maxhid qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Nritjes së Peshave. Ai u zgjodh në një Mbledhje të Përgjithshme me 24 vota “pro” dhe 6 “kundër” presidentit të deritanishëm Nedellço Kolev. Arif Maxhid është djali i një biznesmeni që..

28.05.21 14:01 |

7 ditët e para të kabinetit provizor në Bullgari

Tashmë një javë Bullgaria qeveriset nga një kabinet i përkohshëm emëruar nga Presidenti Rumen Radev. Ministrat e përkohshëm bënë deklaratë se pavarësisht nga mandati i shkurtër dhe detyra kryesore – të organizojnë zgjedhjet e parakohshme..

19.05.21 14:22 |

Nota mesatare 3 për politikën shtetërore ndaj fëmijëve

Për kujdesin e shtetit për fëmijët vitin e kaluar Rrjeti Kombëtar për Fëmijët shkroi një mesatare 3 sipas sistemit të vlerësimit me gjashtë nota. 10 vjet me radhë organizata joqeveritare përgatit një “Fletore” me vlerësime dhe sipas saj nuk ka..

03.05.21 16:38 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |

Bizneset e konsiderojnë mbylljen e re kundër pandemisë një katastrofë

Mbyllja e palestrave, qendrave tregtare dhe lokaleve nuk do të çojë në rënie të të infektuarve me koronavirus. Këtë e thanë para Bullgarisë ON AIR Emill Kollarov nga Shoqata e Lokaleve dhe Vencisllav Nikollov nga Shoqata Bullgare e Shitjeve. Sipas tyre,..

17.03.21 11:43 |
Всички новини: днес | вчера