Eмисия новини
от 19.00 часа

Shërbimet e urgjencës tashmë do të kenë informacion për vendet e lira të spitaleve

Sistemi i ri për lidhjen midis spitaleve dhe urgjencës është tashmë gati. Do të funksionojë javën e ardhshme. Këtë e njoftoi ministri i shëndetësisë Asen Mexhidiev. Falë sistemit, ekipet e urgjencës do të kenë informacion në kohë reale për shtretërit e..

13.10.22 17:31 |

U dekorua iniciativa “Lumenjtë e Sofjes” për ruajtjen e trashëgimisë kulturore evropiane

Në një ceremoni në Pragë u dekoruan fituesit e konkursit për Çmimet e Trashëgimisë Evropiane - 2022. Në mesin e 5 fituesve të Çmimit të Madh të “Europa Nostra” është edhe nisma bullgare “Lumenjtë e Sofjes”. Projekti fiton në kategorinë e..

27.09.22 15:04 |
Prof. Radka Argirova

Virologia Radka Argirova: Për një javë do të arrijmë kulmin e valës së Covid-19

Për shkak të rritjes së përhapjes së Covid-19 dhe popullatës së paimunizuar, masat e reja anti-epidemike nga 4 gushti në Sofje, duke parashikuar maska ​​​​për ambiente të mbyllura, janë të nevojshme për të parandaluar përhapjen e infeksionit...

03.08.22 17:17 |

Covid-19 është i rëndë në 5 për qind të pacientëve në spital

Infeksioni me koronavirus është i rëndë vetëm në 5 për qind të pacientëve të shtruar në spitale. 4 për qind e shtretërve spitalorë janë të zënë dhe nuk evidentohet asnjë ngarkesë në sistemin shëndetësor. Këtë e bëri të ditur në Kuvendin Popullor..

20.07.22 17:11 |

Në Sofje, Varna dhe Burgas, incidenca e Covid është mbi 250 për 100 000 njerëz

Incidenca e Covid-19 në Bullgari për dy javë është 167 për 100 000 banorë, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shkalla më e lartë e incidencës në një bazë 14-ditore prej mbi 250 për 100 000 banorë u regjistrua në rajonin e qytetit të..

18.07.22 14:14 |

Certifikata e gjelbër mund të hiqet në mars

“Certifikata e gjelbër do të duhet edhe për një muaj tjetër”, tha për Nova TV Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit mbi çështjet e Covid-19. Sipas saj, kulmi i valës së pestë do të arrihet te datat 8-10 shkurt. “Kur zvogëlohet numri i të..

02.02.22 10:29 |

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të..

20.01.22 16:56 |

Shtretërit për pacientët Covid në Sofje do të shtohen me 10 për qind

Numri i shtretërve për trajtimin e pacientëve me Covid-19 në Sofje do të rritet me rreth 10 për qind këtë javë. Kështu shkroi në profilin e saj në Facebook Kryetarja e Bashkisë së Sofjes, Jordanka Fandëkova. Nga 1878 shtretërit Covid të zbuluar..

17.01.22 17:49 |

Masat e Covid do të varen nga shtretërit e kujdesit intensiv në spitale

Bizneset dhe shkollat ​​do të mbyllen me zënien 80 për qind të shtretërve të kujdesit intensiv, sipas planit të ri Covid të paraqitur nga kabineti. Sipas planit, Bullgaria ndahet në 6 grupe rrethesh që do të monitorohen në total dhe masat që do të..

13.01.22 18:51 |
Asena Serbezova

Masat kundër epidemisë do të vendosen sipas të dhënave në baza ditore

Vala e re e koronavirusit nuk përsëritet me ato të mëparshmet dhe është krejt ndryshe. Në bazë të të dhënave do të bëhet çdo ditë një vlerësim kompleks, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova pas takimit të Ndihmës së Urgjencës dhe drejtorëve..

11.01.22 12:04 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера