Eмисия новини
от 15.00 часа

Bullgaria do të zhvillojë një strategji të re kombëtare të politikës së jashtme

Të gjithë së bashku mund ta bëjmë Bullgarinë një faktor stabiliteti dhe sigurie në Evropën Juglindore, një faktor rritjeje dhe një lider rajonal të inovacionit, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel para konferencës "Strategjia..

04.12.23 17:15 |

Bullgaria dhe Turqia me një projekt të përbashkët për kufij të sigurt me financim evropian

Bullgaria po fillon zbatimin e një projekti për përmirësimin e sigurisë në rajonin ndërkufitar midis Bullgarisë dhe Turqisë në kuadër të Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar me Turqinë INTERREG për periudhën 2021-2027. Projekti kap vlerën..

28.11.23 16:32 |
Gjeneral majori Dragos Dumitru Jacob

Një seli e re trupash në Rumani do të komandojë operacionet e NATO-s edhe në Bullgari

Gjeneral majori Dragos Dumitru Jacob, komandant i Korpusit Shumëkombësh Juglindor në qytetin e Sibiut, tha se në të ardhmen rumunët dhe bullgarët duhet të ndjehen më të sigurt pasi struktura e re komanduese e NATO-s filloi të funksionojë. Në hapje, ai..

24.10.23 09:11 |
Ministri Todor Tagarev

Bullgaria, Turqia dhe Rumania po përgatisin një operacion kundër minave në Detin e Zi

Rusia mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë kombëtare, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev në konferencën ndërkombëtare "Të fitojmë paqen në Ukrainë". Në forumin në Sofje, Tagarev vuri në dukje se agresioni rus filloi në vitin 2008 në Gjeorgji,..

20.10.23 11:51 |

Kryeministri: Masat e sigurisë të ndërmarra nga Bullgaria janë adekuate

Kërkohet vigjilencë e shtuar. Masat e ndërmarra nga qeveria, përkatësisht në lidhje me lokacionet kyçe, aeroportet, stacionet hekurudhore etj., janë adekuate. Kur situata ndryshon, ka gatishmëri për të reaguar shpejt. Për momentin nuk kërkohen masa të..

17.10.23 18:07 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Bullgaria ka një nga kufijtë e jashtëm më të sigurt në BE

Bullgaria tani ka një nga kufijtë e jashtëm më të sigurt në BE, komentoi nënpresidentja Ilijana Jotova duke iu përgjigjur pyetjes nëse vendi është i përgatitur për një valë refugjatësh nga Lindja e Mesme. “Shikoni çfarë po ndodh në Itali, në..

16.10.23 11:42 |

Presidenti Rumen Radev: Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë kombëtare

Nga raportimet e shërbimeve rezulton se aktualisht nuk ka asnjë rrezik të drejtpërdrejtë për sigurinë kombëtare të vendit. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një konferencë pas takimit konsultativ të mbajtur me iniciativë të tij lidhur me..

11.10.23 21:52 |
Maria Gabriel dhe Hakan Fidan

Maria Gabriel dhe Hakan Fidan diskutuan për sigurinë dhe luftën kundër migracionit të paligjshëm

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë, Maria Gabriel, ishte për në një vizitë pune në Ankara, ku u takua me ministrin e jashtëm të Turqisë, Hakan Fidan. Kjo është vizita e parë zyrtare në Turqi nga një ministër i jashtëm..

22.08.23 18:21 |
Nikollaj Denkov

Qeveria vendosi masa për të luftuar në mënyrë aktive krimin

Në takimin e thirrur nga kryeministri Nikollaj Denkov me përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të shërbimeve të sigurisë në lidhje me rritjen e numrit të krimeve të rënda në vend, u përcaktuan masat për luftimin e krimit. Denkov deklaroi..

18.08.23 18:14 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Është e papranueshme që në vitin 2023 në Bullgari të ketë vrasje spektakolare

“Është absolutisht e papranueshme që në vitin 2023 të ketë vrasje spektakolare në Bullgari. As nuk është e pranueshme që shërbimet e huaja të sigurimit të zbulojnë bullgarë - spiunë rusë në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa ne mësojmë edhe një herë nga..

16.08.23 16:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна