Eмисия новини
от 18.00 часа
Prof. Kostadin Angellov

Ka vonesë në imunizimin kundër Covid-19

Në një mbledhje pune me inspektoratet shëndetësore rajoneve në Bullgarinë Veriperëndimore Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov theksoi se ka vonesë në ritmin e vaksinimit kundër koronavirusit. Ministri pranoi se vaksinimi kundër Covid-19..

18.02.21 10:11 |

Fillon rinovimi i Sistemit të Shërbimit Emergjent Mjekësor

Më 9 shkurt në qytetin Bjalla Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angellov do të japë fillimin e punimeve të ndërtimit, rindërtimit dhe riparimit të qendrave të sistemit të shërbimit emergjent mjekësor në vend. Projekti financohet nga BE në..

09.02.21 06:15 |

Legjislatura e 44 e Kuvendit Popullor nisi sesionin e fundit plenar

Deputetët u mblodhën pas pushimeve të tyre 3-javëshe të Krishtlindjes për seancën e fundit plenare të legjislaturës së 44-të. Forcat politike prezantuan përparësitë e tyre deri në fund të mandatit më 26 mars. GERB i bëri thirrje Presidentit..

13.01.21 11:16 |

Kryeministri është kundër mbylljes së plotë të ekonomisë

Kryeministri është kundër mbylljes së re të plotë të vendit për shkak të përhapjes së Covid-19, megjithëqë presioni mbi sistemin shëndetësor është tepër serioz, sipas tij kufizimet nuk duhen të jenë të tepërta, sepse vendi ynë ka nevojë për ekonomi..

23.11.20 19:04 |

Ka gatishmëri për masa më të rrepta pa mbylljen e shtetit

Nëse është e nevojshme, ekziston gatishmëri për të aplikuar masa përshkallëzuese kundër koronavirusit pa mbyllur shtetin, tha për bTV Zëvendës Kryeministri Tomislav Donchev. Cilido qoftë kontrolli që zbatohet, asgjë nuk mund të zëvendësojë..

11.11.20 12:53 |

Për 24 orët e fundit në Sofje ka pasur 550 thirrje për COVID-19

Nuk ka mungesë të ilaçeve dhe preparateve në nivel kombëtar, tha Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angelov për Nova TV. Ai shprehu dyshime se kishte një rieksport të barnave dhe grumbullimin e rezervave në mesin e njerëzve. Jo të gjithë mund..

10.11.20 10:07 |
prof.Kosta Kostov

Në Bullgari dështohet prova për të formuar imunitetin e kopesë

Situata epidemiologjike në vendbanimet e ndryshme të vendit dallohet prandaj ndërmarrja e masave lokale është një zgjidhje adekuate. Këtë e tha para BNR pumonologu profesor Kosta Kostov. Ai theksoi, se Bullgaria është në kufirin e mundësive të sistemit..

27.10.20 15:01 |
Bojko Penkov

Niveli i lartë i të infektuarve për 24 orët e fundit i detyrohet evidentimit të vonuar

Në etapën e tanishme nuk ka shkaqe për shtrëngimin e masave kundër koronavirusit në vend. Virusi vazhdon të përhapet në grupe, jo në mënyrë difuze. Këtë e tha para BNR zëvendës ministri i shëndetësisë doktor Bojko Penkov. Tani për tani..

13.10.20 11:21 |
prof.Kantarxhiev

Shtabi Operativ Kombëtar do të japë rekomandime në varësi të përhapjes së Covid-19

Profesori Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës së Sëmundjeve Ngjitëse dhe të Parazitit tha para bTV se shtabet krahinore do të marrin vendime për masat në varësi të të dhënave për përhapjen e Covid-19 në rajonet përkatëse. Shtabi Operativ Kombëtar..

11.10.20 11:16 |
Nikollaj Vitanov

Në se nuk respektohen masat mbrojtëse në fund të tetorit të sëmurët me koronavirus mund të jenë 30 mijë

“Sistemi shëndetësor mund të mbetet i qëndrueshëm deri në fund të tetorit edhe me këto nivele të të infektuarve ose me mbi 500 raste të reja të koronavirusit në ditë”, tha për bTV matematikani profesor Nikollaj Vitanov nga Shtabi Operativ Kombëtar...

10.10.20 10:58 |
Всички новини: днес | вчера