Eмисия новини
от 05.00 часа

Banskoja renditet ndër vendpushimet më të preferuara dimërore në Evropë

Qyteti Bansko (Bullgari Jugperëndimore) është një nga destinacionet më të bukura dhe më tërheqëse për skiatorët, tregon klasifikimi i gazetës zvicerane “Blik”. Me sa Bullgaria nuk është në listën e qendrave klasike dimërore, këtu mund të gjeni..

10.12.19 10:43 |

Albert Popov – shpresa e re e skive bullgare

33 vjet pas sukseseve të skiatorit legjendar Petër Popangjellov, Bullgaria  po ndjek me shpresë pjesëmarrjet e skiatorit të ri Albert Popov në gara të ndryshme. Gjatë kësaj stine, akoma me startin e parë gjatë muajit nëntor 2018 në Levi të..

07.04.19 13:20 |

Legjenda Petër Popangellov për skitë si mënyrë e jetesës dhe e mendimit

E quajnë Petër Popangellovin legjenda e skive bullgare. Bilanci i karrierës së tij sportive është 128 kupa  dhe 180 medalje. Për 11 vjet, që nga viti 1977 deri në 1988, merr pjesë në garat e Kupës Botërore të skive të disiplinës alpine. Në 37 gara prej..

07.03.19 15:23 |

Yjet e Kupës Botërore të Skive Alpine u sollën shumë gëzim adhuruesve të sportit të bardh në Bullgari

Kampionati Botëror i Skive Alpine, që u zhvillua nga 22 deri në 24 shkurt në Bansko, përsëri u ofroi adhuruesve të ski sportit në Bullgari përjetime të fuqishme pas mungesës 4 vjeçare të më të mirëve të botës në pistat e Pirinit. Gjatë vitit 2015..

25.02.19 15:07 |

Klasifikim i ri prestigjioz i skiatorit Allbert Popov

Bullgari Allbert Popov arriti një klasifikim të ri prestigjioz në Kupën Botërore në ski, duke u klasifikuar në vendin e 6 në sllallomin në Schladming – Austri. Suksesi vjen vetëm disa ditë pas vendit të tij të 9 në sllallomin në Kjucbjuel ...

30.01.19 10:43 |

Albert Popov fitoi të dy slalomet për kupën “Ulen” në Bansko

Sportisti më i mirë bullgar në skitë alpine Albert Popov fitoi edhe të dy slalomet për kupën “Ulen”, që u mbajtën sot në vendpushimin Bansko të malit Pirin. Startet janë nga kalendari i Federatës Ndërkombëtare të Skive (FIS) dhe Federatës Bullgare të..

27.12.18 17:30 |
Albert Popov

Albert Popov fitoi medalje të bronztë në Botërorin e skijimit alpik

Albert Popov fitoi të bronztën në slalomin e madh në Kampionatin botëror të disiplinave alpike të skijimit për të rinj në vendpushimin zviceran Davos. 20-vjeçari Popov arriti rezultat 1:40.79 minuta – 4.6 sekonda pas fituesit Marko Odermat..

06.02.18 18:34 |

Festa dimërore në Vitosha

Në mes të dëborës së dendur të malit Vitosha, nën rrezet e diellit dimëror dhe qiellin pa re mijëra kryeqytetas dhe miq të Sofjes vitin e dytë me radhë shënuan Ditën Botërore të Dëborës. Kjo nismë, në të cilën përfshihen qindra pushimore dimërore të 46..

24.01.17 12:07 |

Borovec – mundësi të shumta për pushim dhe sport

Pak janë vendet afër kryeqytetit, ku adhuruesit e malit mund ta gëzojnë hobin e tyre. Një nga vendpushimet më të afërta është Borovec – ai ndodhet 70 km nga Sofja dhe është një vend tërheqës edhe për pushime dimërore dhe për ato verore. Përveç kësaj..

31.12.16 12:15 |

Ski sporti në stinën olimpike

Me fishekzjarr dhe fanfare ski-stina 2013/2014 tanimë është e hapur zyrtarisht – fillimisht dhe me më shumë dëborë në Pamporovo, kurse që nga e diela e kaluar dhe në Bansko dhe Borovec. Hapja është festë për turistët dhe për adhuruesit e sportit të bardhë...

17.12.13 13:01 |
Всички новини: днес | вчера