Eмисия новини
от 19.00 часа

Bulgaria's Bansko to host the Ski World Cup

59 skiers will take part at the World Ski Cup in Bulgaria's Bansko. On February 27th and 28th, the ski resort will host two giant White Caravan slalom s. Among the favorites on the Marc Girardelli track below Todorka peak will be Switzerland's Marco..

27.02.21 07:10 |

Bansko accueille la Coupe du monde de ski...

59 skieurs participent aux épreuves de la Coupe du monde de ski à Bansko. Les 27 et 28 février la station de ski organise deux slaloms géants de la « Caravane blanche ». Parmi les favoris sur la piste « Marc Girardelli » au pied du mont Todorka peuvent..

27.02.21 07:05 |

Violinist Vasko Vassilev plays Vivaldi under the peaks of Bulgaria's Pirin mountain

Despite the pandemic, Vasko Vassilev came from Valencia to Bulgaria to play under the peaks of Bulgaria's Pirin Mountain, performing "Winter" from Vivaldi's Four Seasons , BTA reported. The performance is on the occasion of the World Cup in the giant..

26.02.21 17:47 |

Modele franceze bëjnë ski në pistat e vendpushimit “Pamporovo”

Top modelet franceze kanë zgjedhur vendpushimin “Pamporovo” në malin Rodope për pushimet e tyre dimërore. Lou Ruat dhe Lara Gautier janë parë në shpatet e vendpushimit dimëror. Të dyja modelet u bënë të famshme për pjesëmarrjen e tyre në..

26.02.21 13:40 |

Festivali Olimpik i Dimrit bashkon të rinjtë e talentuar bullgarë

Dy male bëhen mikpritëse të Festivalit Olimpik Dimëror të Rinisë, i cili tradicionalisht u jep vendin talenteve sportive të Bullgarisë në sportet e bardha. Arena për garimin është mali Osogovo (e premte dhe e shtunë) dhe Çepellare në Rodopet (e..

18.02.21 09:04 |

Problem me vizat ndalon turistët rusë dhe turq për Bullgarinë

Pothuajse nuk ka turistë nga Rusia dhe Turqia në vendpushimet tona dimërore. Arsyeja për këtë nuk është vetëm pandemia. Problemi i madh janë vizat dhe procedura e rëndë për lëshimin e tyre. Çështja u ngrit edhe një herë nga dega turistike në..

16.02.21 16:22 |
Allbert Popov

Skiatori bullgar Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore

Skiatori më i mirë bullgar alpin – Allbert Popov u klasifikua i gjashti në sllallomin e natës për Kupën Botërore në pushimoren dimërore austriake Shlladming. Kështu ai dubloi suksesin e vet nga viti 2019 kur gjithashtu përfundoi i gjashti në..

27.01.21 11:01 |
Marijana Nikollova dhe Ivan Raev

Instruktori më i moshuar i skive tek ne – 96 vjeçari Ivan Raev u dekorua

Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Turizmit Mariana Nikollova dekoroi skiatorin më të moshuar në Bullgari - 96-vjeçarin Ivan Raev nga qyteti Çepellare në Rodopet , njoftuan nga Ministria. Ministrja Nikollova i dhuroi atij një diplomë për..

21.01.21 16:59 |

96-year-old skier Ivan Raev receives award

Bulgarian Deputy Prime Minister and Minister of Tourism Mariana Nikolova has presented an award to the oldest skier in Bulgaria - 96-year-old Ivan Raev from the town of Chepelare in the Rhodopes, the ministry reported. Minister..

21.01.21 14:55 |

Les pistes à Pamporovo rouvrent le 16 janvier…

La station de ski Pamporovo inaugure sa saison d’hiver ce 16 janvier, le gérant du domaine skiable annonçant que les prix promotionnels des forfaits pour les remontées mécaniques seront en vigueur jusqu’au 22 janvier compris. Au cours des 5 derniers jours..

16.01.21 07:00 |
Всички новини: днес | вчера