Eмисия новини
от 13.00 часа

Zakov: Është detyra jonë të mbështesim Ukrainën si Aleancë dhe si bashkim

Forca, uniteti dhe solidariteti brenda NATO-së, si dhe një BE ekonomikisht i fortë, janë përgjigja e duhur ndaj përpjekjeve të Rusisë për të destabilizuar Evropën dhe për të riformuluar rregullat e rendit ndërkombëtar. Këtë e deklaroi Ministri i..

06.06.22 19:33 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Uniteti, paqja dhe bashkimi janë vlerat më të mëdha

Në ditën e Evropës - 9 maj, Kryeministri Kirill Petkov në faqen Facebook të Këshillit të Ministrave shkroi se në këtë ditë shënojmë festën e Evropës së Bashkuar. Sipas Petkov, Kontinenti i Vjetër u bë model i lirisë, solidaritetit, prosperitetit..

09.05.22 10:17 |

Vlladisllav Dimitrov për rrugën nga lufta deri në mirënjohjen ndaj bullgarëve

Nëse sot qëndroni disa minuta në një kënd lojërash në Sofje, me siguri do të dëgjoni të folurin ukrainas dhe do të shihni rreth jush prindër me fëmijë të vegjël që ende mbajnë në sy pamjet e luftës. Por për ta, buzëqeshja është një lëkundje. Ata..

04.05.22 07:15 |

“Pandemia në vijë të parë” – çfarë nuk treguan mediat

Cilat janë betejat personale dhe profesionale të punëtorëve të vijës së parë në sfera të ndryshme sociale në një situatë pandemie? Cilat janë problemet, çfarë është solidariteti dhe a ka ai tokë në Bullgari? Përgjigjet e këtyre pyetjeve i..

15.01.22 14:15 |

Maqedonia e Veriut falënderon Bullgarinë për reagimin e shpejtë ndaj tragjedisë në Autostradën “Struma”

Tragjeditë janë ato që na bëjnë njerëz dhe simpatizues pa dallim të kombësisë së atyre që nuk janë më në mesin tonë, tha Kryeministri në detyrë Stefan Janev në konferencën e përbashkët për shtyp në Këshillin e Ministrave me Kryeministrin e..

23.11.21 12:58 |
Dita e Ashures

Dita e Ashures u shënua në Plovdiv

Dita e Ashures u shënua sot në qendër të Plovdiv pranë Xhamisë Xhumaja, kujdestaria e së cilës priti ngjarjen. Festa e solidaritetit, siç quhet kjo ditë nga komuniteti mysliman, festohet në ditën e 10 të muajit Muharem sipas kalendarit mysliman...

18.08.21 19:49 |

Deri në fund të qershorit Bullgaria do të marrë mbi 1.25 mln. vaksina nga BE-ja

Bullgaria do të marrë 1,251,000 doza të "vaksinave të solidaritetit". Kjo u njoftua për BNR nga Presidenca Portugeze e BE. Lajmi u konfirmua gjithashtu nga burime diplomatike në Sofje. Është arritur marrëveshje për sasinë në një mbledhje të..

02.04.21 09:20 |

Pas fundit të krizës në skenë do të dalin sipërmarrësit socialë

Afro 4700 organizata te ne e quajnë veten ndërmarrje sociale dhe me veprimtarinë e tyre kontribuojnë për 1-2% prej Produktit të Brendshëm Bruto. Në të njëjtën kohë sektori i ekonomisë sociale dhe solidare me Bashkimin Evropian formon 7-8% prej prodhimit..

28.10.20 06:05 |
Martin Çilev në Këln

Bullgarët jashtë shtetit solidarizohen me protestat

Si gjest solidariteti dalim që të protestojmë kundër korrupsionit, për një të ardhme demokratike, për brezat e ardhshëm të Bullgarisë, tha bullgari Martin Çilev nga Këlni. Ai njoftoi se sonte do të ketë aksione të koordinuara të protestuesve në..

02.09.20 13:06 |

Bashkimi Evropian tregon rëndësinë e fjalëve solidaritet dhe unitet

Bashkimi Evropian  e pret festën e vet në kushtet e krizës së paparë shëndetësore dhe ekonomike, të shkaktuar nga pandemia me Covid-19. Sivjet Dita e Evropës është shumë më e veçantë dhe për shkak të dy përvjetorëve të ngjarjeve të rëndësishme për..

09.05.20 07:00 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера