Eмисия новини
от часа

Formati “Rammstein” garanton ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën

Lufta në Ukrainë po bëhet vetëm për pushtime territoriale. Paralajmëruam më parë dhe jemi shumë të qartë se aneksimi me forcë i territoreve është një shkelje flagrante e Hartës së OKB-së”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned..

21.07.22 10:09 |
Kirill Petkov

Kryeministri hodhi poshtë ultimatumin rus për ndërprerjen e marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave i dorëhequr Asen Vasilev do të jetë kandidat për kryeministër të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. “Nuk do të lejojmë që Bullgaria të shkojë në drejtimin e gabuar dhe diplomatët e huaj të japin drejtimin”,..

01.07.22 16:10 |

Vazhdojnë goditjet ruse me raketa dhe lufta pozicionale në Ukrainë

Që nga 7 marsi pranë qeverisë bullgare nis nga puna një shtab special me detyra koordinuese dhe organizative në lidhje me luftën në Ukrainë dhe reflektimin e saj në vend, tha para bTV Kryeministri Kirill Petkov. 8 kamionë me ndihmë humanitare..

07.03.22 09:56 |

BNR shprehu solidaritetin me Kompaninë Publike Kombëtare për Radion dhe Televizionin e Ukrainës

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) i dërgoi një letër mbështetje Kompanisë Publike Kombëtare të Radios dhe Televizionit të Ukrainës. Në letrën, e nënshkruar nga Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, thuhet: “Radioja Kombëtare Bullgare..

25.02.22 18:34 |

MPJ: Qëllimi kryesor i BE-së është qëndrueshmëria e Ukrainës dhe e rajonit

“Mbështetja për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës është e pakushtëzuar. Qëllimi kryesor i BE-së në këtë drejtim duhet të jetë qëndrueshmëria e Ukrainës, por edhe e partnerëve tanë të tjerë në rajon.” Këtë e deklaroi..

21.02.22 19:48 |
Stefan Janev

Stefan Janev bëri thirrje për bashkëpunim më të ngushtë midis NATO-së dhe BE-së

Në ditën e dytë të takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s i cili mbahet në sfondin e përkeqësimit të situatës së sigurisë rreth Ukrainës, ministri Stefan Janev rikonfirmoi mbështetjen e Bullgarisë për Ukrainën dhe Gjeorgjinë dhe integritetin..

17.02.22 19:55 |
Uendi Sherman

Për Shtetet e Bashkuara, Bullgaria është një aleat i besueshëm në NATO

Zëvendës Sekretarja e Shtetit Uendi Sherman foli me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. Të dy riafirmuan partneritetin strategjik midis Shteteve të Bashkuara dhe Bullgarisë. Sherman e përgëzoi Petkovin për vendimin e Organizatës për Bashkëpunim..

01.02.22 10:32 |

Svetllan Stoev: Bullgaria mbështet fuqishëm sovranitetin e Ukrainës

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev, i cili po viziton Kievin, riafirmoi mbështetjen e Bullgarisë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe shprehu shqetësimin për rritjen e..

23.08.21 17:14 |

SHBA-të përkrahën sovranitetin e Bullgarisë

“Bullgaria është mik dhe aleat në NATO dhe partner strategjik. Ne e përkrahim fort sovranitetin e Bullgarisë dhe akoma një herë deklarojmë mbështetjen tonë kundër veprimeve keqdashëse në territorin e saj”. Këtë e shkroi në një deklaratë të..

30.04.21 16:37 |
Frederik Mjoris dhe Ilijana Jotova

Nënpresidenja Ilijana Jotova bisedoi me ambasadorin belgjian për Ballkanin Perëndimor

Të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut diskutuan Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe ambasadori i Belgjikës Frederik Mjoris. Ambasadori Mjoris e përfaqëson Belgjikën edhe në Maqedoninë e Veriut,..

02.12.20 18:07 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера