Eмисия новини
от 16.00 часа
Presidenti Radev

Presidenti ka mohuar të ketë marrë një raport për spiunazh të diplomatëve rusë

Institucioni presidencial nuk ka marrë një raport nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë, tha presidenti Rumen Radev në Madrid. Sipas tij, në takimin e mbajtur më 9 qershor të këtij viti...

30.06.22 15:54 |

Prokuroria e Specializuar realizon aksion në Agjencinë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare

Në Agjencinë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare po kryhet një aksion i Prokurorisë së Specializuar. Sipas informacioneve fillestare bëhet fjalë për një operacion kundër punonjësve të agjencisë, të akuzuar për spiunazh në favor të shërbimeve të huaja..

31.03.22 17:49 |

Janë duke kontrolluar një deputet për spiunazh

Prokuroria e Specializuar ka filluar një kontroll pas një sinjali të dërguar nga qytetarët se një deputet me inicialet E.G. eventualisht ka kryer një krim sipas kapitullit një të Kodit Penal. Sipas burimeve të Radios Kombëtare Bullgare,..

29.03.22 19:07 |

NATO e përshëndeti Bullgarinë për zbulimin e aferës spiune Sofje-Moskë

Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në kuadrin e takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare NATO-s në Bruksel. Informacioni u njoftua..

24.03.21 15:36 |

U zbulua një rrjet për spiunazh ushtarak

Pas arrestimit të 6 ushtarakëve bullgarë dhe ish oficerëve të inteligjencës nga prokuroria njoftuan se u zbulua një grup spiunazhi, njoftoi BTA. Organizator i rrjetit është një ish udhëheqës i Shërbimit “Hetim Ushtarak” – i quajtur rezident,..

19.03.21 13:44 |
Godina e MPJ-së në Sofje

Dy diplomatë rusë do të largohen nga Sofja në kuadrin e 48 orëve

Më 24 janar Ambasadori rus në Sofje Anatoli Makarov u thirr në MPJ. Ai mori një notë, sipas së cilës në kuadrin e 48 orëve dy diplomatë rus të akuzuar për spiunazh duhet të largohen nga Bullgaria. Makarovi ka deklaruar se afati do të respektohet. Rusia..

24.01.20 18:18 |
Nikollaj Malinov

Kremlini ka shpresë të mos persekutohet i akuzuari në spiunazh Nikollaj Malinov

Shpresojmë se dekorimi i kryetarit të Lëvizjes Bullgare “Rusofil” Nikollaj Malinov me urdhrin rus “Miqësi” nuk do të bëhet shkak për persekutim, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov. Kjo nuk do të jetë e logjikshme dhe do të ketë pasoja negative, shtoi..

05.11.19 14:07 |

Nëpunësi i Ambasadës Ruse në Bullgari i dyshuar në spiunazh nuk e ka braktisur vendin

Ambasadorit të Rusisë në Bullgari Anatolij Makarov iu dorëzua një notë, në të cilën pala bullgare ngul këmbë, që nëpunësi i Ambasadës Ruse, të cilin prokuroria dhe Agjencia Shtetërore e Sigurimit Kombëtar dyshojnë në spiunazh, të braktisë vendin në një afat..

29.10.19 18:17 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера