Eмисия новини
от 12.00 часа

Në Rodope zhvillohet ballkaniada e parë e volejbollit të borës

Në ditët nga data 17 deri më 19 mars, në zonën Çurika në rrëzë të majës Perelik në malin Rodope do të zhvillohet ballkaniada e parë në volejboll bore, raporton faqja 360mag.bg. Pjesëmarrës në të janë konkurrentë nga Bullgaria, Turqia dhe Rumania...

17.03.23 14:06 |

Mbi ¾ e bullgarëve nuk merren me sport

88 për qind e bullgarëve mendojnë se është e rëndësishme të merren me sport, por më shumë se ¾ nuk merren me sport, sipas një sondazhi të Agjencisë “Trend” të porositur nga Baza Kombëtare e Sporteve. Vetëm 23 për qind e të anketuarve ushtrojnë ndonjë..

15.12.22 12:09 |

Nga Italia në Japoni dhe në kthim – si Antoaneta u bë ambasadore e sportit dhe kuzhinës bullgare

Antoneta Salltova është një ish-konkurente e gjimnastikës ritmike në klubin sportiv të Plovdivit “Trakia”. Ajo ka marrë pjesë në kampionatet kombëtare, më vonë i bashkohet ekipit kombëtar bullgar të gjimnastikës ritmike dhe në vitin 1993, së bashku..

03.12.22 13:35 |

Bjalla bëhet "Qyteti Evropian i Sporteve"

Qyteti bullgar Bjalla është shpallur Qyteti Evropian i Sporteve në vitin 2023. Qyteti i Detit të Zi do të presë mbi 40 aktivitete - turne futbolli, volejbolli, tenisi dhe basketbolli, gara orientimi, sporte plazhi, not, çiklizëm dhe triatlon, një..

20.11.22 11:45 |
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

24.09.22 06:15 |
Stiljana Nikollova

Stiljana Nikollova fitoi medalje të reja në gjimnastikë ritmike

Stiljana Nikollova fitoi dy medalje të tjera të argjendta në finalet e Kampionatit Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. Bullgarja 17-vjeçare u bë e dyta në finalen me shkopinjë dhe shirit. Nikollova, e cila është debutuese në një forum kaq..

16.09.22 12:14 |

Nga 4 gushti, maskat janë të detyrueshme në ambiente të mbyllura në Sofje

Masatë reja kundër përhapjes së Covid-19 po aplikohen në territorin e Sofjes, urdhërojnë autoritetet shëndetësore në kryeqytet. Urdhri hyn në fuqi më 4 gusht dhe është i vlefshëm për 30 ditë. Të gjithë personat kur janë në vende publike të..

03.08.22 17:11 |
Petja Petkova

Petja Petkova – një sirenë e vërtetë në qendër të Sofjes

"Njerëzit kanë gjithnjë e më shumë nevojë për diçka përrallore dhe emocionuese që ata mund ta bëjnë me lehtësi në jetën e tyre të përditshme," thotë Petja Petkova, një sirenë e vërtetë që e takojmë në qendër të Sofjes. Është e drejtë, sirenat..

18.07.22 07:15 |
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn është bullgarja e parë që fiton medaljen e artë nga Lojërat Botërore në SHBA

Borjana Kalejn fitoi titullin në finalen me rreth në Lojërat Botërore të Sporteve dhe Disiplinave Joolimpike të zhvilluara në Birmingam të SHBA-së. Ajo kaloi kualifikimet dhe hyri në finalet e rrethit dhe topit me pikët më të larta të mundshme. Për..

13.07.22 11:52 |

Kërcimi Break dhe bejsbolli debutuan në Festivalin Olimpik në pushimoren Allbena

Sporti më i ri olimpik – kërcimi break, bëri debutimin e tij në Bullgari në Festivalin Olimpik Veror të Rinisë në pushimoren Allbena. Yjet e ardhshëm të sportit të Bullgarisë u mblodhën në forumin multisport, të organizuar nga Komiteti Olimpik..

13.06.22 17:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна