Eмисия новини
от 09.00 часа

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

20.01.22 15:06 |
Ivet Goranova

Ivet Goranova është sportiste № 1 e Bullgarisë për 2021

Çmimi i parë për “ Sportist të Vitit të Bullgarisë ” i jepet mbajtëses së medaljes së artë nga Lojërat Olimpike të Tokios, Ivet Goranova (karate). Këtë e tregojnë rezultatet e edicionit të 64-të të sondazhit të organizuar nga Nove AD Holding, ku..

30.12.21 15:36 |
Novak Gjokoviq

Novak Gjokoviq është Nr. 1 në Ballkan për herë të shtatë, tregon anketa e BTA

Tenisti serb Novak Gjokoviq u shpall për të shtatën herë rekord sportisti i Ballkanit në anketën e Agjencisë Telegrafike Bullgare /BTA/. Edicioni i 48-të i sondazhit tradicional për vitin 2021 përfshiu agjencitë kombëtare të vendeve të..

29.12.21 17:47 |

Nisma bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” mbështet për të 19-tën herë fëmijët në nevojë

Muzikantë të dashur bullgarë, gazetarë dhe sportistë të famshëm dolën në skenën e Teatrit Popullor “Ivan Vazov” për të mbështetur edicionin e nëntëmbëdhjetë të nismës bamirëse “Krishtlindjet bullgare”. Iniciativa mbahet nën patronazhin e kreut të..

26.12.21 10:38 |

Një bullgar me vendin e tretë në një turne të madhe golfi

Jordan Janakiev zuri vendin e tretë prestigjioz në një turne golfi për të rinj dhe të reja në konkurrencën e gjithsej 87 sportistëve të moshës 12-13 vjeç. Këtë e njoftoi trajneri i kombëtares Stanko Marinov. Kampionati u mbajt në Miami, në Klubin e..

20.12.21 17:36 |

Maria Petrova: Qëllimi im i madh është ta kthej artin në gjimnastikën ritmike

Në ditët e zgjedhjeve ne  mendojmë për bashkimin e kombit tonë. Dhe ajo që na ka bërë gjithmonë të jemi bashkë janë sukseset e sportistëve vendas, ndër të cilët janë padyshim gjimnastet ritmike. Gjatë kësaj vere vajzat nga ansambli ynë u ngjitën..

23.11.21 07:15 |
Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike nuk do të garojë për Kupën e Botës

Kampionet olimpike të Ansamblit Bullgar të Gjimnastikës Ritmike nuk do të luajnë në Kampionatin Botëror, i cili fillon më 27 tetor në qytetin japonez Kitakyshu. Shkak është lëndimi i Laura Traats. Lajmi është konfirmuar nga Federata Ndërkombëtare...

26.10.21 11:34 |

42 sportistë do të përfaqësojnë Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Komiteti Olimpik Bullgar miratoi sot përbërjen e delegacionit bullgar për Lojërat XXXII Verore Olimpike në Tokio, të cilat fillojnë më 23 korrik. Flamurtarja e delegacionit bullgar në hapje do të jetë mbajtësja e pesëfishtë e medaljeve olimpike,..

01.07.21 15:51 |

Fatme Shaban korr suksese në tepihun e mundjes

Fatme Shaban është sportistja më e re mes femrave në Skuadrën Kombëtare të Mundjes. Në biografinë e saj sportive ajo ka regjistruar fitore në kampionate të shumta, kurse një nga triumfet e saj të fundit qe në fund të muajit mars, në Turneun..

26.04.21 07:15 |
Skuadra e futbollit “Sllavija” nga Sofja - 1914

Historia e Klubit të Futbollit “Sllavija” është plotë emocione, fitore dhe disfata

Skuadra futbollistike e Sofjes “Sllavija” është 7 herë kampione kombëtare dhe 8 herë fituese e Kupës së Bullgarisë. Ajo garon në Ligën e Parë Profesionale të Futbollit. Skuadra ka stadiumin e vet “Sllavija”  me mbi 25 000 vende për të ulur. Ngjyrat e..

10.04.21 08:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера