Eмисия новини
от 22.00 часа

Kampingjet – gjithnjë e më tërheqëse në kohën e pandemisë

Gjatë vitit të fundit të kufizimeve për shkak të epidemisë së Covid-19 më shumë se 80 kampingje në det, male dhe liqene, afër fshatrave dhe qyteteve historike, po gëzojnë një interes gjithnjë e më të madh të turistëve, konstatojnë punonjësit në..

14.05.21 12:42 |

Pomorie po përgatitet për stinën e re turistike

50 do të jenë policët e dërguar në Pomorie këtë verë. Turistët do të mund të parkojnë falas, por nën një kontroll të rreptë. "Rusishtja po dëgjohet tashmë në Pomorie. Rusët që kanë shtëpi këtu kanë filluar të vijnë, por ata nuk ishin atje gjatë..

14.05.21 05:15 |

Kampingu detar “Gradina” hap stinën

Kampingu “Gradina” /”Kopshti”/ është i pari në bregdetin tonë pranë Detit të Zi, i cili do të hapë sot, më 1 maj, stinën turistike. Këtë e bëri të ditur për BNR menaxherja e kampingut, e cila vuri në dukje se tashmë janë bërë rezervimet e para për..

01.05.21 08:15 |

Shpella “Dobrostanski Biser” pret vizituesit e saj të parë këtë stinë

Një nga shpellat më tërheqëse në Bullgari që ndodhet afër Asenovgradit do të hapet më 1 maj. Me rastin e fillimit të stinës së re turistike, 10 turistët e parë do të kenë mundësi ta vizitojnë falas. U njoftua se nuk do të lejohet hyrja..

30.04.21 07:25 |
Marijana Nikollova

Mbeten çadrat dhe shezlongjet falas në plazh

Praktika për çadrat dhe shezlongjet falas nga viti i kaluar është e mirë dhe funksionon dhe do të zbatohet edhe këtë vit. Kjo u deklarua nga Zëvendëskryeministrja në dorëheqje Marijana Nikollova për bTV. Biznesi i detit tashmë po përgatitet për..

15.04.21 12:18 |

Po përfundon një sezon dimëror i munduar dhe i paparashikueshëm

Turistët bullgarë nuk arritën të kompensojnë tërheqjen e paparë të mysafirëve të huaj në vendpushimet e skive gjatë muajve të fundit. Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundra epidemiologjike gjatë këtij dimri, industria po llogarit një stinë..

31.03.21 06:35 |

Stina dimërore turistike është nën pikëpyetje

Ka të ngjarë që stina dimërore turistike të mos realizohet, ashtu skiç ndodhi kjo me stinën verore për shkak të Covid-19. Këtë e tha kryeinspektori shëndetësor shtetëror Angell Kunçev gjatë konferencës vjetore organizuar nga Travëll Akademi nën..

09.10.20 13:57 |

Ministrja e Turizmit: Na pret një stinë e vështirë, por me rëndësi më të madhe është të kemi sezon turistik

Këtë e bëri të ditur para Televizionit Kombëtar Bullgar Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Edhe pse ngadalë, me hapa të vegjël, sektori “Turizëm” rimëkëmbet në bregdet. Mbi 70% prej të ardhurave në turizëm formohen nga produkti veror..

04.07.20 10:30 |

Stina aktive verore turistike në Bullgari fillon më 1 korrik

Planifikojmë që stina aktive turistike verore në Bullgari të fillojë më 1 korrik 2020 duke u respektuar strikt të gjitha kërkesat e domosdoshme shëndetësore. Këtë e deklaroi Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova, e cila shqyrtoi në biseda..

23.06.20 11:04 |
Pamje nga Nesebër

Stina e re turistike startoi me prani të madhe policore

Këtë mbrëmje, si të shtunën dhe të dielën, në Sllënçev Brjag dhe Nesebër do të ketë prani të madhe policore. Shkasi është hapja e stinës në disa lokale në vendpushimet pranë Detit të Zi. Drejtoria e Burgasit ka punuara plane për reagim në situata të..

12.06.20 15:04 |
Всички новини: днес | вчера