Eмисия новини
от 15.00 часа
Prof. Radka Argirova

Pritet rritje e vogël e rasteve të Covid-19 për shkak të zgjedhjeve

Gjithnjë e më shumë të rinj po hyjnë në repartet për Covid - 19 dhe njësitë e kujdesit intensiv të spitaleve dhe një nga arsyet është se ata kërkojnë ndihmë mjekësore shumë vonë, tha për Nova TV Prof. Radka Argirova, kryetare e Shoqatës së..

07.04.21 11:49 |

Për herë të parë të infektuarit me Covid-19 janë mbi 5000

5176 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 25,3% e 20,455 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Rastet më të reja janë në Sofje - 1321, pasuar nga rrethet e Varnës - 463 dhe..

31.03.21 09:22 |

23% janë të infektuarit me Covid-19 pas 19 242 testeve të kryera

4497 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve janë në Sofje - 1183, ndjekur nga ata në rrethet e Plovdivit - 391 dhe të Varnës - 264. Rastet aktive..

30.03.21 09:32 |
Doc. Spas Spaskov

Mund të ketë masa të reja lokale antiepidemike pas zgjedhjeve

Ne nuk do të jemi në gjendje të përballojmë numrin në rritje të rasteve të të infektuarve për 10 ditë, por me masat kufizuese do të lehtësojmë ngarkesën e spitaleve, komentoi Doc. Spas Spaskov para Bullgarisë Radios Kombëtare Bullgare. “Nëse..

19.03.21 15:29 |

Bizneset e konsiderojnë mbylljen e re kundër pandemisë një katastrofë

Mbyllja e palestrave, qendrave tregtare dhe lokaleve nuk do të çojë në rënie të të infektuarve me koronavirus. Këtë e thanë para Bullgarisë ON AIR Emill Kollarov nga Shoqata e Lokaleve dhe Vencisllav Nikollov nga Shoqata Bullgare e Shitjeve. Sipas tyre,..

17.03.21 11:43 |

Votojmë për personalitete pa ditur programet e tyre partiake

Ditë të numëruara disponojnë kandidatët e forcave politike të regjistruara për zgjedhjet e ardhshme parlamentare për të bindur shtetasit bullgarë, se pikërisht ata meritojnë të përfaqësojnë interesat e tyre në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit..

11.03.21 11:02 |

Epidemisë do t’i jepet fund këtë vit, nëse ndjekim planin e vaksinimit

Nëse ruhet shkalla aktuale e vaksinimit, fundi i epidemisë Covid-19 do të ndodhë në mes të vitit të ardhshëm, kur 70 për qind e bullgarëve do të kalonin sëmundjen. Këtë e parashikoi para BNR Prof. Ognjan Kunçev nga Instituti i Matematikës dhe..

09.03.21 09:57 |

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

08.03.21 17:41 |

Spitalet po përballen me rritjen e numrit të të shtruarve në spital me Covid-19

Nuk ka presion mbi spitale. Sistemi është i përgatitur për rritjen e rasteve për shkak të versionit britanik të Covid-19. Kjo u raportua në një takim pune me Kryeministrin Bojko Borisov pasi më shumë se 2 000 raste të reja të koronavirusit u..

03.03.21 14:29 |

2403 raste të reja të koronavirusit u zbuluan në 24 orët e fundit

2403 raste të reja të koronavirusit janë zbuluar në Bullgari në 24 orët e fundit, pas 14 563 testeve të kryera, ose 16.5% e mostrave janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve janë në Sofje..

03.03.21 09:51 |
Всички новини: днес | вчера