Eмисия новини
от 09.00 часа

Presidenti Rumen Radev u takua me Kryemyftiun Mustafa Haxhi

Presidenti Rumen Radev bisedon me Kryemyftiun e fesë myslimane në Bullgari, Mustafa Haxhi. Në takim u diskutua mirëmbajtja e tempujve myslimanë dhe akreditimin e Institutit Suprem Islamik, njoftoi qendra e shtypit e kreut të shtetit. Presidenti dhe..

09.04.21 18:19 |

Bullgarët e rinj dhe zgjedhjet

Njerëzit e rinj janë ai elektorat deri tek i cili partitë politike vazhdojnë të arrijnë vështirë, pavarësisht nga përpjekjet e tyre. Del se ”rinimi” i anëtarëve të partisë nuk është një kusht i mjaftueshëm për tërheqjen e votuesve mes të rinjve. Janë të..

31.03.21 10:08 |

Vala e tretë e koronavirusit prek të rinjtë, gratë shtatzëna dhe familje të tëra

Familje të tëra, shumë nënë dhe gra me barrë janë të sëmura me koronavirus si dhe shumë njerëz të rinj gjenden në spital, njoftoi në brifingun e rregullt të autoriteteve shëndetësore ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Sipas..

25.03.21 14:33 |

Zemrat na shpien – fushatë e cila ngroh zemrat e të moshuarve të vetmuar

“Nuk ka gjest më të bukur sesa të japësh nga  yti për të varfërit sepse është e lehtë që të jesh i mirë, ndërsa e mira është ngjitëse!” Me këtë apel emocionues Moto Klubi “Vokil” në qytetin bregdetar Varna u bëri thirrje bashkëqytetarëve të..

19.12.20 08:05 |

“Shtigjet drejt lirisë” i çojnë të rinjtë pa prindër drejt një jete të pavarur

Çdo vit pasi arrijnë moshën madhore të rinjtë largohen nga qendrat e strehimit të tipit familjar dhe format e tjera të kujdesit alternativ në Bullgari, të detyruar të fillojnë një jetë plotësisht të pavarur. Por ndryshe nga bashkëmoshatarët e tyre, ata..

11.11.20 06:10 |
Pamje nga qyteti Goce Dellçev

Kufizim i lëvizjes së të rinjve të moshës deri në 18 vjeç në bashkinë e Goce Dellçevit

Në bashkinë e Goce Dellçevit, Bullgari Jugore, që ndodhet afër Greqisë, të rinjtë e moshës deri në 18 vjeç nuk mund të dalin nga shtëpia nga 21.00 e mbrëmjes deri në orën 06.30 të mëngjesit. Masa është në fuqi për 14 dirë. Të rinjtë do të mund të..

21.10.20 10:52 |

Programi i ri operativ “Resurse Njerëzore” e vë theksin te punësimi dhe arsimimi në fushën digjitale

Për shkak të pandemisë së Covid-19 varianti i ri programit operativ “Resurse njerëzore” përqendrohet te tregu i punës dhe arsimimi në fushën digjitale, bëri të ditur reporterja e BNR-së Cvetelina Stojanova. Programi operativ u është drejtuar..

05.10.20 13:54 |
Presidenti Rumen Radev

Dorëzuan çmimet e Dukës së Edinburgut

Është me rëndësi që t’u besojmë të rinjve, deklaroi në Svishtov Presidenti Rumen Radev. Në shtëpinë-muze “Aleko Konstantinov” ai bashkë me Nënpresidenten Ilijana Jotova dhe Ambasadorin e Britanisë së Madhe Rob Dixon dekoruan nxënës bullgarë, të..

25.09.20 18:43 |
Andon Balltakov

Drejtori i Radios Kombëtare Bullgare Andon Balltakov: BNR nuk është agjenci shtetërore

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov shpalli se nëpërmjet tij nuk janë bërë prova për ndikime politike mbi radion publike. Para ekspozitës rinore “Kosherja e Karrierës” në Sofje Balltakov deklaroi..

17.09.20 18:47 |

Banka Botërore: Po ulet cilësia e arsimit bullgar

Ulje e cilësisë së arsimit te ne gjatë dekadës së fundit – këtë konstatim e bëri Banka Botërore në aktualizimin e fundit të Indeksit të Kapitalit Njerëzor. Indeksi prognozon se çfarë është shansi i një fëmije ta zhvillojë potencialin e tij dhe të..

17.09.20 13:59 |
Всички новини: днес | вчера