Eмисия новини
от 23.00 часа

Vëllkana Stojanova – etalon i këndimit tradicional bullgar

Në vitin 2022 shënojmë përvjetorin e 100-të të lindjes së këngëtares së njohur popullore bullgare nga krahina e Trakisë Vëllkana Stojanova. Edhe që kur ishte gjallë ajo ishte një legjendë e vërtetë. Për të folkloristja Marija Kuteva shkroi:..

20.07.22 07:15 |
Teodora Marçeva dhe Anna-Maria Irodotu

Teodora nga Bullgaria dhe Anna-Maria nga Qiproja – dy yje të ardhshme të operës

Kontaktin e parë me operën Teodora e bën në moshën 9-vjeçare. Asaj nuk i bën përshtypje historia e ndërlikuar e skenës, por kur kthehet në shtëpi, përpiqet të imitojë këndimin e artistëve në banjë. Në moshën pesë vjeçare, Anna-Maria..

03.07.22 13:45 |

Një E-fest lidh bullgarë të talentuar nga e gjithë bota

Bullgaria është një vend me tradita unike, natyrë unike dhe artistë dhe interpretues të talentuar. Një E-fest spektakolar, i cili fillon më 1 shkurt dhe do të mbahet për të tretën herë këtë vit, e njeh publikun me të gjitha këto. “ Ne..

31.01.22 12:45 |

Kërkohen studentë të shkëlqyer për të marrë një bursë në përkrahje të talenteve të reja

Për të tretin vit radhazi bursa kombëtare “Me përpjekje drejt yjeve” do të mbështesë talente të reja në pesë fusha të artit: arte vizuale, letërsi, muzikë, vallëzim, teatër / performance. Bursa, e   themeluar me idenë e këngëtares operistike Ina..

05.12.21 10:25 |

Festivali Rinor i Arteve në Sozopoll mbledh pjesëmarrës nga 10 vende

Edicioni i 15-të i Festivalit Ndërkombëtar Rinor të Arteve “Muzat” mbahet në Sozopoll. Sipas Traditës ai kalon nën patronazhin e Nënpresidentes Ilijana Jotova. Për 10 ditë, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 10 vende, duke përfshirë bullgarë dhe..

06.07.21 17:01 |

Nënpresidentja Ilijana Jotova hapi Festivalin e 11-të Kombëtar për Fëmijët e Pafavorizuar

Në qytetin Razgrad (Bullgari Verilindore), në Sheshin e Pavarësisë, Nënpresidentja Ilijana Jotova hapi edicionin e 11-të të Festivalit Kombëtar për Fëmijët në Pafavorizim “Ashtu si Yjet”, njoftoi zyra presidenciale e shtypit. Në festival i..

26.06.21 08:25 |
Kuadër nga filmi

A po ringjallet kinemaja artistike për fëmijë në Bullgari?

Breza të tëra bullgarësh rritën me filmat “e përjetshëm” fëmijëror nga vitet 60-90 të shekullit të kaluar. Pas një qetësie prej gati 20 vjetësh, me shfaqjen e disa serialeve dhe filmave disa vjet më parë filloi një ringjallje e prodhimeve për..

01.06.21 10:00 |

Rubrika "Allegro Vivace" njofton se kush është muzikanti i ri i vitit

Rezultatet e sondazhit kombëtar për muzikantin e ri të vitit do të shpallen sot në një edicion festiv të programit "Allegro Vivace" në programin "Horizont" të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/. Tradicionalisht, në sondazh morën pjesë shumë..

25.05.21 04:50 |

Fëmijët e talentuar në gjendje jo të barabartë prapë do të kenë shans për zhvillim

Para 14 vitesh Mihaella Stojkova bashkë me një mik të saj vendosën të bëjnë të lumtur jetimë në qytetin Burgas. Kështu   filloi një nga fushatat më të mëdha bamirëse në vendin tonë. Disa vite më vonë Mihaella krijoi Shoqatën “Operacion Arushka prej..

20.04.21 07:15 |

Talenti i gjithanshëm i Rosen Karamfillov – për krijimtarinë dhe pandeminë

Poet, shkrimtar, artist, muzikant - një person i gjithanshëm që ruan me xhelozi spontanitetin e vet - Rosen Karamfillov përdor secilin prej talenteve të tij për të përcjellë një mesazh të caktuar, si dhe për të shëruar shpirtin njerëzor. Biseda me të..

14.04.21 07:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера