Eмисия новини
от часа

Dimri i vonshëm hapi sezonin e skive edhe në malin Vitosha

Sofianasit këto ditë janë tepër të gëzuar për borën dhe kushtet e mira për sporte dimërore në malin Vitosha. Dimri u kthye këtu në fillim të shkurtit me një mbulesë modeste dëbore dhe temperatura të ulëta që lejuan punën e impianteve për borën..

14.02.23 07:15 |

Rifillimi i sezonit – borë e dendur dhe shumë turistë në Pamporovo dhe Çepellare

Për momentin, mbulesa e borës në Pamporovo është më se 80 cm dhe pronarët e qendrave turistike gëzojnë klientët e tyre të shumtë, të cilët mbushin pistat e skive, hotelet dhe restorantet. Këtë vit, natyra u buzëqesh me dashamirësi vendpushimeve..

09.02.23 07:15 |

Një festival pranë kalasë mesjetare Hisarllëka na çon në qytetin Kjustendill

Pas izolimit të gjatë, kufizimeve dhe mënyrës uniforme të sigurt të jetës Vera 2022 na provokon gjithnjë e më shumë ta transferojmë jetën tonë të përditshme në paragrafin pas Covid. Dhe pavarësisht nga fakti se pandemia na kujton seriozisht për..

15.07.22 07:15 |

Pamporovo me një rritje serioze të turistëve deri në fillim të luftës

Deri në prag të luftës në Ukrainë, turizmi ynë dimëror raportoi rezultate të mira në krahasim me vitin epidemik 2021, madje në Pamporovo filluan të flasin edhe për rimëkëmbjen e tregjeve të huaja. Që nga dhjetori e deri në fillimin e..

06.03.22 11:45 |

Fluksi i skiatorëve në pushimoret Pamporovo dhe Çepellare në sfondin e kufizimeve Covid

Çuditërisht mirë – kështu punëtorët në turizëm caktojnë sezonin e skive në pushimoren Pamporovo dhe në qytetin e afërt Çepellare. Përhapja e shpejtë e “Omikronit” në vend dhe masat antiepidemike nuk u bënë shkak që bullgarët të refuzojnë të..

01.02.22 07:15 |

Bileta për teleferikun e skive në Bansko rritet me nja 10-15 për qind

Çmimi i biletës për teleferikun në një nga pushimoret më të njohura bullgare - Bansko, do të rritet me 10-15 për qind, tha për Radio Bllagoevgrad drejtori i zonës së skive Ivan Obrejkov. Shtrenjtimi imponohet për shkak të çmimeve më të larta të..

29.11.21 11:48 |

Shkarkimi i anijes “Vera Su” do të rifillojë jo më herët se sa e hëna

Nëse është e nevojshme do të sigurohen dy mënyra për evakuimin e ekuipazhit nga anija “Vera Su” e bllokuar pranë bregdetit bullgar te Kamen Brjag, njoftoi shefi i sigurisë nga zjarri në Dobriç Darin Dimitrov. Kjo do të realizohet përmes një rrjeti..

01.10.21 10:47 |

Fillimi i sezonit dimëror në Pamporovo shtyhet deri më 21 dhjetor. Tani për tani!

Vendpushimi Pamporovo gëzon një klientelë relativisht modeste, pavarësisht nga bllokimi i pjesshëm dhe restorantet, spa qendrat, pishinat e mbyllura. Në këtë vendpushim të strukur në malin Rodopa nuk punojnë ski-pistat dhe teleferikët. Gjithsesi,..

09.12.20 13:57 |

Pushimorja Bansko është gati për stinën dimërore

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e turizmit Marijana Nikollova inspektoi vendet për akomodim dhe impiantet e skive në pushimoren dimërore Bansko. U vendos që hotelet respektojnë rekomandimet sanitare. Po kjo është në fuqi edhe për ski..

10.11.20 17:36 |

Në qytetin Bansko hapet laborator për teste të shpejta PCR

Mbajtja e maskave në të hapur tashmë është e detyrueshme në pushimoren dimërore Bansko, vendosën autoritetet vendore. Në qytet do të fillojë të punojë një laborator për PCR teste, ku rezultatet do të dalin deri në 2 orë. Kështu turistët e huaj të cilët..

21.10.20 14:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна