Eмисия новини
от 14.00 часа

Një ekspozitë në Stara Zagora zbulon bukurinë e mozaikëve nga Filipopoli

Stara Zagora feston Ditën e sotme Botërore të Turizmit me një ekspozitë të jashtëzakonshme. "Bazilika Episkopale dhe Trasgëgimia Romake e Filipopolit" paraqet përmes fotografive dhe tabelave të informacionit shkëlqimin e mozaikëve në tempullin..

27.09.21 11:00 |

Katedralja madhështore në qytetin Varna ka nevojë për donacione për meremetim

Në zemrën e kryeqytetit veror bullgar Varna ngre shtatë një nga ndërtesat më mbresëlënëse në qytet – katedralja “Fjetja e Shën Hyjlindëses”. Kjo është kisha e parë e madhe tek ne ndërtuar pas Çlirimit   (1878) nga sundimi turk, edhe para..

20.07.21 07:15 |
Kisha

Katedralja e Mitropolisë “Shën e Diela” në Sofje shënon festën e vet

Më 7 korrik, kur Kisha Ortodokse nderon kujtimin e Shenjtores Dëshmore e Diela, të gjithë kishat që mbajnë emrin e saj kremtojnë festën e tyre. Me një liturgji të shenjtë festën e vet shënon edhe Kisha e Mitropolisë së Sofjes “Shën e Diela” në qendrën e..

07.07.21 07:45 |

Kisha “Shën Joan Letni” mban kujtime për fshatin e zhytur Pçelinci

Një tempull i vogël, i strehuar në një shkëmb të rrethuar me ujë, ruan histori nga Mesjeta deri në ditët e sotme. Nga ngjarjet e shumta dhe fenomenet natyrore që kanë ndodhur gjatë viteve të kaluara më e tmerrshmja prej tyre është nga shekulli i..

04.06.21 07:15 |

Sot është e Premtja e Madhe për të krishterët ortodoksë

Në Të Premten e sotme të Madhe besimtarët shkojnë në tempujt ortodoksë. Kjo është dita më e trishtuar për të krishterët, pasi Biri i Zotit, Jisu Krishti, u kryqëzua. Në mëngjesin e së Premtes së Madhe në tempuj nxirret për adhurim qefini, i cili..

30.04.21 11:13 |

Si një kultivues i rrushit nga Varna ringjalli verën e vërtetë të trakëve

Trakasit kanë pëlqyer të pinë verë të trashë me aromë frute të spikatur fortë dhe shije të pasme të largët....të dyllit të bletës. Një kantinë vere në qytetin Varna propozon një udhëtim në kohë përmes një varieteti të ringjallur të rrushit nga koha..

04.03.21 07:15 |

Kupola e praruar e Panteonit të Rilindësve në qytetin Ruse shkëlqen me 23.75 karatë

Një nga emblemat e qytetit Ruse - i njohur si qyteti më evropian dhe më i bukur bullgar, i pret miqtë e tij me një kupolë të artë të rinovuar. Bëhet fjalë për Panteonin e Rilindësve i ngritur në zemrën e këtij qyteti danubian. Ky monument i..

07.12.20 06:10 |
Xhamia

Filloi restaurimi i xhamisë “Ibrahim-Pasha” në Razgrad

Një shtet duhet të kujdeset për monumentet e veta, për tempujt e krishterë, xhamitë dhe sinagogat, tha në Razgrad Ministri i Kulturës Boill Banov. Ai ishte ndër mysafirët zyrtarë të ceremonisë kushtuar fillimit të restaurimit të xhamisë “Ibrahim..

09.10.20 16:53 |
Tempulli

800 mijë euro për meremetim urgjent të Tempullit Monument në qytetin Shipka

Qeveria lëshon më se 800 mijë euro për meremetimin urgjent të tempullit monument manastir “Lindja e Krishtit” në qytetin Shipka . Në facebook kryeministri Bojko Borisov tha, se mjetet janë kryesisht për kambanat. Kambana më e madhe e tempullit..

26.08.20 15:16 |
Foto: Pixabay, foto kolazh: Radio Bullgaria

Bastet nga Mallko Tërnovo - midis legjendave dhe realitetit

Përpara afro 40 vjetëve një ekspeditë sekrete shkon në vendbanimin Gradishte në Stranxha (në Bullgarinë Juglindore) që të studiojë një vend tepër misterioz, por të lidhur me një qytetërim të lashtë. Objekti është i vendosur mbi hartën e..

28.07.20 13:12 |
Всички новини: днес | вчера