G7 po kërkon mënyra për të frenuar çmimet e naftës së papërpunuar ruse

G-7 po shqyrton mundësinë e kufizimit të çmimeve të naftës së papërpunuar ruse, të transportuar nga deti, në diapazonin 65-70 dollarë për fuçi, njoftoi BTA. Çështja u diskutua me përfaqësuesit e 27 vendeve të BE-së me idenë për të arritur një..

24.11.22 11:08 |

U kërkua nga ukrainasit në qytetet e mëdha të kursejnë energjinë elektrike

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të kufizojnë konsumin e energjisë elektrike, veçanërisht në Kiev, Odesa, Sumi dhe Vinica, njoftoi Reuters . Agjencia vëren se kjo ndodhi në një kohë kur Ukraina..

22.11.22 09:59 |
Termocentrali

Termocentrali më i madh me qymyrgur shpalli gatishmëri për protesta

Sindikata e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Termocentralin “Marica Lindje 2” shpalli gatishmërinë për të protestuar. Ata kërkojnë rikthimin dhe rishikimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Bullgarisë, për shkak të rrethanave..

06.10.22 15:06 |

Në Pragë do të kërkojnë një përgjigje të përbashkët evropiane ndaj pushtimit rus të Ukrainës

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në takimin e liderëve të 44 vendeve evropiane në Pragë. Me kërkesë të Francës për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, forumi është në një format të pazakontë dhe, përveç 27 vendeve të BE-së, do të marrin..

06.10.22 09:41 |

Bullgaria nuk i mbështet sanksionet bërthamore kundër Rusisë

“ Kompania Kombëtare Elektrike” dhe Centrali Elektrik Bërthamor “Kozlloduj” të vazhdojnë punën sipas marrëveshjeve të tyre dhe kontratave të prokurimeve publike me kompanitë ruse. Kështu vendosi kabineti zyrtar, pasi BE-ja lejoi Bullgarinë të..

26.09.22 15:07 |

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

23.09.22 19:52 |

Termocentrali “Marica 3” është ndalur për shkak të një sërë shkeljesh të standardeve mjedisore

Autoritetet mbyllën përkohësisht termocentralin “Marica 3” në Dimitrovgrad për shkak të një sërë shkeljesh të normave mjedisore. Sipas ministrit të energjisë nga qeveria e përkohshme Rosen Hristov, ndotja nga termocentrali mund të çojë në mbylljen..

13.09.22 15:20 |

Në Kiev mendojnë se Moska nuk do të guxojë të shpërthejë Centralin Bërthamor “Zaporozhie”

Ukraina dhe Rusia ranë dakord që anijet, avionët ose dronët ushtarakë nuk duhet të afrohen brenda 10 miljeve detare anijet që transportojnë grurë ukrainas. Përgjatë korridorit të sigurt të rënë dakord në Detin e Zi, “palët nuk do të kryejnë sulme..

09.08.22 09:28 |
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

05.08.22 09:29 |

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë ngritën një padi kolektive kundër Rusisë

40 vende, duke përfshirë Bullgarinë, mbështetën kërkesën e Ukrainës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për të filluar procedimin penal kundër Federatës Ruse, thuhet në një deklaratë të përbashkët të vendeve kërkuese. Në padinë..

14.07.22 10:18 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна