Eмисия новини
от 17.00 часа

Nuk do të kërkohet test PCR nga ata që hyjnë në Bullgari me një certifikatë jeshile

Nga 1 dhjetori janë në fuqi rregulla të reja për hyrjen në Bullgari . Tashmë nuk do të kërkohet test PCR për turistët që vijnë nga “zona e kuqe”, por kanë certifikatë jeshile. Nuk do të kërkohet test PCR edhe nga shtetasit e vendeve me një..

01.12.21 15:23 |

Kërkesa për test PCR të të vaksinuarve shqetëson biznesin

Hotelierët dhe pronarët e restoranteve nga Sandanski,Bullgari Jugperëndimore, do të protestojnë nëse nuk anulohet vendimi i Ministrisë së Shëndetësisë për testin e detyrueshëm PCR për hyrjen në Bullgari nga Greqia. Shoqata lokale e biznesit të..

26.11.21 15:10 |

Testi i antigjenit nuk mund të zëvendësojë testin PCR

Nëse më 11 shkurt shifrat për incidencën 14-ditore të Covid-19 janë nën 200 për 100 mijë banorë, ne nuk do të kërkojmë masa të reja. Sistemi i kujdesit shëndetësor mund të përballet me këto numa, tha Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angellov..

09.02.21 15:18 |

Nuk do të zëvendësojnë PCR testet në kufi me teste të shpejta të antigjenit

Në pritje të një vale të re të tretë të koronavirusit, Kryeinspektori Shtetëror i Shëndetit Doc. Angell Kunçev shpjegoi për BNT se shumë shpesh pandemitë ndodhin në dy ose tri valë. Kjo u vërejt në gripin e shpendëve dhe të derrave, si dhe në gripin..

05.02.21 11:52 |

Organizatat turistike deshën anulimin e testeve PCR

Për të shpëtuar të punësuarit në turizëm, Bordi Kombëtar i Turizmit dhe Dhoma Turistike Bullgare shpresojnë që të rishikohet kërkesa për test të detyrueshëm PCR për turistët që hyjnë në vend nga BE dhe vendet e treta. Përndryshe, hotelet janë të..

26.01.21 18:33 |

Përsëri radha të gjata në kufirin bullgaro-turk para aplikimit të testeve PCR

Për shkak të aplikimit të detyrueshëm të testeve PCR për të gjithë që hyjnë në Turqi që nga ora 23.00 sot, gjatë disa ditëve të fundit në PKK “Kapitan Andreevo” po vëzhgohen radha të gjata prej udhëtarësh deri në Edrene. Bullgarët udhëtojnë..

29.12.20 13:53 |

Rreziku më i madh do të jetë në tetor dhe nëntor, kur fillon stina e viruseve të tjera

Drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Ngjitëse dhe Paraziti dhe anëtar i Shtabit Operativ profesor Todor Kantarxhievtha se nuk është e mundeshe që çdo spital të bëjë teste PCR të pacientëve që pranon. Kjo do të thotë që përditë të bëhen nga 200..

08.07.20 09:53 |
Marija Sharkova

Testi negativ PCR nuk heq karantinën

Karantina fillon nga dita e kontaktit të fundit me rastin e konfirmuar të Covid-19 dhe afati lidhet me periudhën e inkubacionit. Ky është qëndrimi i Qendrës Evropiane të Kontrollit të Sëmundjeve, tha para Radios Kombëtare Bullgare avokatja e drejtësisë..

06.07.20 12:08 |
Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

01.04.20 20:30 |
Всички новини: днес | вчера