Eмисия новини
от 22.00 часа

Çorapet tradicionale bullgare zbulojnë sekretet e tyre

Vatrat e kulturës, pjesëmarrës individualë dhe klube pensionistësh nga 62 vendbanime në Bullgari morën pjesë në konkursin online "Çorape shumëngjyrëshe", organizuar me rastin e 100 vjetorit nga themelimi i vatrës së kulturës “Kruger-..

26.03.22 12:15 |

Ruajtja e gjuhës amtare – misioni i bullgarëve jashtë shtetit

Më 21 shkurt shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, themeluar në vitin 1999 nga UNESKO. Veprimtaritë e organizuara në të gjithë botën me rastin e kësaj dite kanë për qëllim të tregojnë rëndësinë e mësimit dhe shfrytëzimit të gjuhës amtare..

21.02.22 11:05 |

Këngë dhe legjenda për festën e Shën Haralambit

Në traditën ortodokse, dita e dhjetë e shkurtit i kushtohet Shën Haralambit, i cili vdiq si martir gjatë persekutimit të të krishterëve në shekullin e tretë. Sipas traditës së kishës, plagët e tij shëroheshin për mrekulli çdo natë, pavarësisht..

10.02.22 06:25 |

Çfarë është survaçka dhe çfarë dinë të huajt për këtë atribut tipik bullgar?

Audienca shumëgjuhëshe e Radio Bullgarisë është shumë mirë e informuar për traditat dhe kulturën e vendit tonë, gjë që i detyrohet në një shkallë të madhe informacionit të detajuar që ju prezantojmë çdo ditë në 10 gjuhë përmes teksteve, podkasteve..

20.01.22 10:34 |

Kirill Shtrapulin prej shumë vitesh zbukuron kokat e kukerëve të Pernikut me maskat e tij të çuditshme

Të dëbojmë të keqen dhe forcat e këqija në Surva! Kjo është motoja e festivalit më të madh tek ne dhe në Ballkan të lojërave të maskaradës . Tradicionalisht , festivali në Pernik mbledh së bashku mijëra pjesëmarrës, përfaqësues të të gjitha..

17.01.22 11:44 |

Një përrallë dimërore për kukerët, çaushët dhe se si tradita kalon nga babai tek vajza

Ata janë të veshur me lëkurë të vërtetë kafshësh, me peshë rreth 30-40 kg., të gjithë janë të zbukuruar me brirë dhe varëse të ndryshme shumëngjyrëshe. Ndonjëherë fshihen pas maskave të frikshme, herë të tjera i tregojnë fytyrat e tyre të fryra nga..

02.01.22 11:25 |

Një vit plotë mbarësi, një shtëpi plot mëndafsh!

Që nga kohërat e panjohura në Bullgari e mirëpresim 1 janarin me urimet e grupeve me djem ose me burra të quajtura bullgarisht “survakar”, të cilët shkojnë shtëpi më shtëpi natën e Vitit të Ri: “Një vit i gëzuar! Një bereqet në fushë,..

01.01.22 08:25 |

Në stinën e kungujve të pjekur dhe lakrës arme

Një nga gatimet e preferuara të bullgarëve në dimër është lakra arme . Si një gastronom i mirë, bullgari preferon ta përgatisë vetë dhe muaji nëntor është më i përshtatshmi për këtë.  Kungulli i pjekur është simboli tjetër i..

05.11.21 13:56 |

“Folklori e bën vendin tonë tepër të veçantë në Evropë dhe në botë” – është kategorik i riu Milen Millanov

Një fotografi e një vajze bullgare në veshje kombëtare popullore dhe e flamurit bullgar në plan të parë fitoi çmimin e dytë të konkursit “Fotografia e Evropës 2021” (A snapshot of Europe 2021), organizuar nga Parlamenti Evropian. Autori i saj..

12.10.21 11:23 |

Festivali Folklorik “Bellokamenica-2021” - një festë e frymës dhe e traditave bullgare

“Bellokamenica” është emërtimi i koduar i festivalit tradicional folklorik në fshatin Carevec, të vendosur në një afërsi me qytetin Mezdra në Bullgarinë Veriperëndimore. Guri i bardhë, minuar në afërsi dhe i bërë i njohur në të gjithë..

03.09.21 07:00 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера