Volejbollistët e rinj bullgarë fituan medaljet e bronzta evropiane

Kombëtarja e Bullgarisë fitoi medaljet e bronzta në Kampionatin Evropian të Volejbollit për të rinjtë nën 20 vjeç - U20. Bullgaria mposhti Belgjikën me rezultat 3:1 në finalen e vogël të kampionatit të zhvilluar në Montesilvano të Italisë. Ky..

26.09.22 09:47 |
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

24.09.22 06:15 |

“Viti i mirënjohjes” i mbajtëses së medaljes olimpike Madlen Radukanova

Kur shkel majën më të lartë dhe duke zgjatur dorën ndjen se mbi ty sipër teje shtrihen vetëm qielli, dielli, yjet, është mirë që të ulësh sytë drejt rrugës plotë peripeci dhe dhimbje. Dhe në se je i sinqertë dhe i përulur, do të shikosh se shumë..

27.03.22 13:35 |
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

03.12.21 16:23 |
Stiljan Grozdev

Medalja e tretë e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Peshëngritjes

Peshëngritësit bullgarë fituan medaljen e tretë të artë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Në kategorinë 61 kg Stiljan Grozdev siguroi titullin me dyluftim prej 296 kg. Stiljan Grozdev është sportist në shkollën e..

05.04.21 10:26 |
Angell Rusev

Medalje e re e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Ngritjes së Peshave

Angell Rusev fitoi medaljen e dytë të artë dhe një medalje të tretë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Ai fitoi titullin në kategorinë më të lehtë 55 kg në dyluftim me 258 kg. Krahas kësaj shënoi një rekord..

04.04.21 16:49 |

Gjimnastеt bullgarе synojnë medalje të arta në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Salla më e madhe sportive në vendin tonë do të ndezë dritat e saj festive për të mirëpritur elitën e gjimnastikës ritmike botërore nga 26 deri më 28 mars. Gjashtëdhjetë e një gjimnaste individuale dhe 11 ansamble nga 35 vende do të..

26.03.21 07:15 |
Prof. Rajko Petrov

Rajko Petrov ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë të mundjes

Sot mbushen 10 vjet nga vdekja e prof. Rajko Petrov (1930-2011) - një nga figurat më të mëdha në historinë e mundjes bullgare, i cili e shndërroi atë në një fuqi botërore. Rajko Petrov ka qenë trajner i ekipit tonë kombëtar të mundjes në vazhdim të..

16.02.21 06:30 |

Grigor Dimitrov ka trajner të ri

Ylli i tenisit bullgar Grigor Dimitrov ka një trajner të ri dhe ky është Dante Bottini. Lajmi u ripohua nga Asociacioni i tenistëve profesionalë ATP. Për bashkëpunimin mes të dyve filloi të flitet që në fillim të dhjetorit, por deri në këtë..

03.01.21 14:36 |
Hristo Janev (majtas) dhe Manu Gaidet në Mont Blanc

Një bullgar u ngjit në Mont Blanc me qëllime bamirëse

Ish futbollisti dhe trajner i ekipit CSKA Hristo Janev e ngjiti majën më të lartë në Evropën Perëndimore Mont Blanc (4809 metra) bashkë me skiatorin dhe udhëheqës malor Manu Gaidet. Ai e bëri këtë si pjesë e fushatës “Çdo fëmijë meriton – histori..

20.07.20 13:27 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна