Bullgaria mbështet integritetin territorial të Ukrainës

Bullgaria mbështet kategorikisht sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht, i tha ministri në detyrë i mbrojtjes Dimitër Stojanov homologut të tij ukrainas Oleksi Reznikov,..

20.12.22 12:23 |
Dimitër Stojanov

Bullgaria do të trajnojë 60 ukrainas si sanitarë ushtarakë

Holanda është e gatshme ta ndihmojë Bullgarinë në trajnimin e pilotëve bullgarë për F-16. Këtë e bëri të ditur Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov pas mbledhjes së Këshillit të BE-së në Bruksel. Ai theksoi gjithashtu se Bullgaria do të marrë..

15.11.22 16:23 |
Valentin Terziev

U ngritën akuza për vdekjen e pilotit Valentin Terziev

17 muaj pas aksidentit tragjik me MiG-29 të rrëzuar në afërsi të kepit Shablla në Detin e Zi, në të cilin vdiq piloti, major Valentin Terziev, Prokuroria e Qarkut Ushtarak të Sofjes ngriti akuzë kundër zëvendëskomandantit të trajnimit të fluturimit në..

07.11.22 18:21 |

Një platformë online do të ndihmojë të rinjtë nga shtëpitë sociale në Sofje të kërkojnë punën e tyre të parë

Një sajt special do të ofrojë informacion mbi programet dhe shërbimet e punësimit dhe do të bëjë prezantime interaktive të punëdhënësve për të rinjtë që do të largohen nga institucionet e kujdesit alternativ. Platforma quhet “Programi Gjenerata”..

16.10.22 14:35 |
Universiteti

Në Universitetin e Plovdivit fillon trajnimi për mësuesit e shkollave bullgare të së dielës

Universiteti i Plovdivit “Paisij Hilendarski” organizon trajnime online për specialistët pedagogjikë që japin mësim në shkollat ​​bullgare të së dielës jashtë vendit.Kursi i parë është për mësuesit e gjuhës dhe letërsisë bullgare në një mjedis..

20.09.22 18:48 |

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

08.08.22 19:26 |

Një kompani IT do t’u japë një shans personave me autizëm në Bullgari

Për herë të parë në Bullgari nis një program për trajnimin dhe punësimin e personave me autizëm në një kompani IT. Programi inovativ tashmë dëshmoi efektivitetin e tij në vendet anglisht-folëse. Këtë e thanë para BNR-së Ana Andreeva-Sapunxhieva,..

25.07.22 18:39 |

Në Varna dhe Burgas kryejnë një stërvitje kundër kërcënimit të “Menak”

Filloi faza detare e stërvitjes detare “Briz 2022”. Marrin pjesë anije dhe pajisje nga Shqipëria, Belgjika, Franca, Greqia, Italia, Letonia, Polonia, SHBA, Rumania dhe Turqia. Për herë të parë, manovrat po zhvillohen paralelisht në dy lokacione..

18.07.22 11:32 |

Ministria e Çështjeve Sociale mbështet 115 mijë të rinj për të gjetur punë

Në periudhën deri në vitin 2027, përmes buxhetit të Programit për Zhvillimin e Burimeve Njerëzore 2021-2027, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale do të mbështesë zhvillimin profesional të rreth 115 000 të rinjve. Ministri i Punës dhe Politikës..

17.06.22 16:56 |

Japonia me një investim të ri në kosin bullgar

Kompania japoneze “Mejxhi” dëshiron të investojë më shumë fonde në prodhimin e kosit bullgar - në laboratorin e kompanisë shtetërore të prodhimit të qumështit “LB Bulgaricum”. Këtë e bëri të ditur Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi..

12.05.22 14:48 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна