Eмисия новини
от 17.00 часа
Georgi Panajotov

Do të lexojnë të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rënë MiG-29 në Rusi

Të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rrëzuar MiG-29 do të shkarkohen në një laborator rus të Korporatës “MiG”, njoftoi Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kutia, së bashku me përfaqësues të Prokurorisë Ushtarake,..

01.07.21 10:31 |

"Gratë për bletët" – një projekt ekologjik ndërkombëtar përfshin dhe Bullgarinë

Bullgaria është një nga 5 shtetet në botë, të cilat do të marrin pjesë në një projekt të UNESKO-s për  trajnimin e zonjave të angazhuara në bletari. Programi “Gratë për bletët” nis më 21 qershor në Francë, në territorin e NJË rezervati biologjik në..

11.06.21 07:15 |

Vazhdon kërkimi i aeroplanit MiG-29 dhe pilotit të tij të cilët u zhdukën pa lënë gjurmë

Vazhdon kërkimi në Detin e Zi i aeroplanit “MiG-29” dhe i pilotit të tij Major Valentin Terziev, të cilët u zhdukën pa lënë gjurmë. Operacioni përfshin një sipërfaqe prej 20 miljesh detare, ku u zhvillua stërvitja ndërkombëtare “Shablla 2021”...

10.06.21 09:38 |

Trajnimi ndërkombëtar "Strike Back 21" vazhdon deri më 5 qershor

Presidenti Rumen Radev, Ambasadorja e SHBA Hero Mustafa, Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe Shefi i Mbrojtjes Admirali Emill Eftimov ndoqën stërvitjen ushtarake Strike Back 21 në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo. 800 ushtarakë..

04.06.21 12:29 |

Presidenti dëshiron një hetim mbi incidentin me ushtarët amerikanë

Është e papranueshme që jeta dhe qetësia e qytetarëve bullgarë të jenë rrezikuar nga formacione ushtarake, pavarësisht nëse ata janë bullgarë apo nga një ushtri e huaj. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev para Ministrit të Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe..

31.05.21 13:34 |

Një sirian qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Ngritjes së Peshave

Siriani Arif Maxhid qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Nritjes së Peshave. Ai u zgjodh në një Mbledhje të Përgjithshme me 24 vota “pro” dhe 6 “kundër” presidentit të deritanishëm Nedellço Kolev. Arif Maxhid është djali i një biznesmeni që..

28.05.21 14:01 |

Fëmijët e talentuar në gjendje jo të barabartë prapë do të kenë shans për zhvillim

Para 14 vitesh Mihaella Stojkova bashkë me një mik të saj vendosën të bëjnë të lumtur jetimë në qytetin Burgas. Kështu   filloi një nga fushatat më të mëdha bamirëse në vendin tonë. Disa vite më vonë Mihaella krijoi Shoqatën “Operacion Arushka prej..

20.04.21 07:15 |

Bullgaria do të jetë organizatore e një sërë stërvitjesh shumëkombëshe të forcave të armatosura

Bullgaria po përgatitet për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë DefenderEurope 21 dhe SteadfastDefender – 21. Ato do të zhvillohen në periudhën maj-qershor nën udhëheqjen e Komandës së Trupave të Këmbësorisë së ShBA-së për..

21.03.21 09:15 |

Mbyllja e shkollave ringjall martesat e hershme rome

Covid-19 riktheu problemin e martesave të hershme midis romëve, tha për BTA Tanja Hristova, eksperte arsimore dhe koordinatore në Qendrën për Dialog dhe Tolerancë Ndëretnike “Amalipe”. Për shkak të mos frekuentimit të shkollës, një nga..

19.03.21 12:09 |

Aviacioni luftarak kërkoi më shumë orë stërvitje ajrore

Komandanti i bazës ajrore Graf Ignatievo, gjeneral brigade Nikollaj Rusev, kërkoi aeroplanë punues MiG-29 dhe më shumë orë në ajër për pilotët. Sipas gjeneralit, orët e pakta në ajër “dëmtojnë stërvitjen luftarake të pilotëve”. Arsyeja për këtë..

13.01.21 09:24 |
Всички новини: днес | вчера