Eмисия новини
от 01.00 часа
Stojço Kacarov

Sistemi shëndetësor është nën presion serioz

Sistemi i kujdesit shëndetësor është nën presion serioz dhe numri i të shtruarve tashmë është afër 4000, tha Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov në parlament. “Ky nuk është një shkak për panik dhe shqetësim, por në të njëjtën kohë ka kaluar..

03.09.21 19:46 |

Koha për kufizimet Covid po afrohet, shtretërit po mbarojnë

Kufizimet mund të merren javën e ardhshme për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus, tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov për bTV. Brenda pak ditësh pothuajse i gjithë vendi pritet të hyjë në zonën me ngjyrë..

19.08.21 12:00 |

Një qendër postcovid u hap në Plovdiv

Në spitalin e Plovdivit “Shën Mina” u hap Qendra e parë në Bullgari për diagnostikimin dhe trajtimin e komplikimeve pas infektimit me Covid. Qendra është për njerëzit që kanë pasur infeksion dhe shfaqin simptoma të mbetura ose komplikime për shkak..

17.08.21 16:58 |

Ministri i Shëndetësisë: Në rast të një vale të re Covid, operacionet e planifikuara nuk duhet të ndalen

Masat që do të merren në lidhje me rritjen e pritshme të incidencës së Covid -19 në vend u diskutuan në një takim midis Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov dhe udhëheqjeve të asociacioneve të spitaleve - private, shtetërore dhe universitare...

17.08.21 15:55 |

Rritje e re e të infektuarve me Covid

462 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 2.77 për qind e 16 656 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Kjo është një rritje e dyfishtë në krahasim me një javë më parë, kur rastet..

04.08.21 09:23 |

Rënie normale e të infektuarve dhe të vaksinuarve të hënën

57 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 0.65 për qind e 8650 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Rastet e konfirmuara të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë janë..

26.07.21 09:05 |

Komisionerja e BE Stela Kiriakidou u bëri thirrje bullgarëve që të vaksinohen

Bullgaria do të marrë nga Komisioni Evropian një metodologji për vlerësimin e numrit të njerëzve në vend që kanë hasur tashmë virusin. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov, në një brifing të përbashkët me Komisioneren Evropiane për..

17.06.21 16:52 |

Të infektuarit me koronavirus për 24 orët e fundit mbeten nën 2%

197 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 1.64 për qind e 12 042 mostrave të marra janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në qytetin e Sofjes - 34...

03.06.21 08:55 |
Polina Karastojanova

Turizmi dëshiron që testet PCR të bëhen në llogari të shtetit

Problemet në turizëm janë tashmë në fushën e diplomacisë, kështu që sektori i turizmit pret që Ministrja e Përkohshme e Turizmit Stella Balltova të punojë në sinkron me Ministrin e përkohshëm të Punëve të Jashtme. Këtë e tha për BNR Polina..

12.05.21 18:59 |

96 milion leva për sistemin shëndetësor

Në një takim të jashtëzakonshëm, qeveria ndau 96 milion leva për sistemin e kujdesit shëndetësor. 50 milion prej tyre do të shkojnë për të paguar 1000 leva për mjekët e linjës së parë, dhe 46 milion të tjerët - për të blerë remdesivir, i cili..

26.03.21 13:12 |
Всички новини: днес | вчера