Eмисия новини
от 22.00 часа

BNR është media me më shumë besim në Bullgari

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është sërish media më e besuar në Bullgari, sipas një raporti të Institutit “Reuters” për Studimin e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 64 për qind i besojnë lajmeve të Radios..

16.06.22 11:35 |

Maja Daskallova: mbi 90 radiostacione të huaja kanë transmetuar programet e Radio Bullgarisë

Programet e Radio Bullgarisë janë veçanërisht të rëndësishme si për komunitetet bullgare në mbarë botën, ashtu edhe për gjeneratën e dytë dhe të tretë të bullgarëve jashtë shtetit, të cilët tashmë nuk flasin bullgarisht, por kërkojnë lidhje me..

14.06.22 07:10 |

Në të kaluarën Radio Bullgaria kishte një auditor besnik në Kontinentin e Zi

Duke parë thesarin e pasur historik të Radios Kombëtare Bullgare, gjejmë fakte interesante dhe kureshtare në lidhje me programin shumë gjuhësor Radio Bullgaria. Ndonëse e ndërpreu transmetimet në valë të shkurtra dhe të mesme në vitin 2012, deri..

29.05.22 10:35 |

Kur dhe si u shfaqën programet jashtë vendit të radios bullgare (Pjesa 1)

Pasi në vitin 1936 Radio Sofja (atëherë emri i Radios Kombëtare Bullgare) filloi të transmetonte në valë të shkurtra përmes transmetuesit "ELZA" u krijuan edhe programet për jashtë shtetit. Në vitin 1936, informacionet për Bullgarinë mund të..

24.04.22 10:25 |

BNR dhe media të tjera bullgare u sulmuan nga hakerë për shkak të luftës në Ukrainë

Transmetimi online i programeve të Radios Kombëtare Bullgare - BNR në platformën binar.bg u komprometua më 6 duke u gdhirë 7 marsi kur u tentua një sulm haker. Problemi u hoq. Përmbajtja e Radios Kombëtare Bullgare është sërish e disponueshme në..

07.03.22 13:03 |

Në shenje të solidaritetit me Ukrainën BNR dhe radiostacione evropiane njëkohësisht transmetojnë këngën “I jepni paqes një shans”

Radioja kombëtare bullgare – BNR u përfshi në iniciativën evropiane për solidaritet dhe pozitë unike ndaj luftës në Ukrainë. Me propozim të Radios Publike të Berlinit RBB radiostacione publike dhe tregtare evropiane transmetojnë njëkohësisht..

04.03.22 09:53 |

Radio Bullgaria me njohje të lartë nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari

Radio Bullgaria prapë është ndër fituesit në Konkursit “Bota dhe Ngjyra” , organizuar nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari. Çmimet janë për botime gazetareske dhe për transmetime në gjuhën bullgare dhe në të spanjolle, të cilat..

24.04.21 10:15 |

Sonja Kasavetova: “Njerëzit në Radio Bullgarinë kanë frymë të pavarur dhe të lirë”

Sivjet Radio Bullgaria shënon përvjetorin e 85 të themelimit të saj. Pra 85 vjet nga ajo e diel, kur radioja përmes transmetuesit me valë të shkurtra, e njohur si Radiostacioni “Elsa”, filloi transmetimin në të gjithë Evropën, Afrikën e Veriut dhe..

23.03.21 07:15 |

Gjykata lejoi regjistrimin dhe transmetimin drejtpërdrejt të numërimit të votave

Gjykata Administrative e Sofjes hoqi udhëzimet e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), të cilat ndalonin regjistrimin vide dhe transmetimin drejtpërdrejt të numërimit të votave pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve në 4 prill. Në arsyetimet theksohet..

16.03.21 10:01 |

Qeveria po alokon më shumë se 2 milion euro për muzikantët e pavarur

Gati 1000 muzikantë do të marrin rreth 2000 euro ndihmë të njëherëshme, njoftoi BTA, duke cituar Kryeministrin Bojko Borisov. Në profilin e tij në Facebook, Kryeministri theksoi se kompensimi jepet për periudhën e pandemisë, në të cilën industria e..

06.03.21 17:29 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера