Eмисия новини
от 21.00 часа

Bullgarët me një sëmundje të rrallë të zemrës janë në pritje të miratimit të një trajtimi të ri nga fondi shëndetësor

Pacientët me sëmundje të rrallë kanë një rrugë të gjatë dhe të vështirë derisa të marrin diagnozën e gjendjes së tyre. Fatkeqësisht, humbja e burimit më të vlefshëm - kohës, vjedh jo vetëm nga vitet e jetës së tyre të mbetur, por edhe nga cilësia e..

28.10.23 12:55 |

Një zemër artificiale e gjeneratës së re është implantuar në spitalin “Çirkov”

Për herë të parë në Bullgari kardiokirurgët nga spitali “Prof. Dr. Aleksandër Çirkov" implantuan një zemër artificiale të gjeneratës së re “Heart mate III”. Pajisja u implantua në një pacient 37-vjeçar me probleme serioze të zemrës për shkak të..

18.07.23 14:57 |

“Sofja Moto Fest” në mbështetje të dhurimeve të organeve dhe transplantimeve

Klubet e motoçikletave të Sofjes po organizojnë një shfaqje bamirësie për motoçikleta për të promovuar fushatën kombëtare në mbështetje të dhurimit të organeve dhe transplantimeve "Po! Per jeten!" Festivali "Sofja Moto Fest" nga sot deri të dielën..

23.06.23 08:20 |
Georgi Peev

Një bullgar mori medaljen e artë në not në kampionatin botëror për persona me transplantim

Bullgari Georgi Peev nga Haskovo u bë kampion i botës në 100 metra “bretëkocë” në Kampionatin Botëror të Personave me Transplantim, i cili mbahet në Përt të Australisë. Këtë e bëri të ditur Peev në profilin e tij social në Facebook. Në Lojërat e..

18.04.23 10:38 |

Gjithnjë e më shpesh, të afërmit e pacientëve me vdekje në tru vendosin të dhurojnë organet e tyre

Më pak se 20% e të afërmve të pacientëve me vdekje të trurit refuzojnë të dhurojnë organet e tyre. Të tjerët japin pëlqimin, por për arsye mjekësore një pjesë e donatorëve nuk realizohen. Këtë e tregojnë statistikat e agjencisë ekzekutive..

11.10.22 17:05 |

Para pezullimit të operacioneve të planifikuara në Sofje për shkak të Covid-it, është kryer një transplantim i suksesshëm

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake u krye transplantimi i parë i mëlçisë në vitin 2022. Marrësi është një burrë 52-vjeçar me sëmundje të mëlçisë në fazën e fundit dhe dhuruesi është një pacient 63-vjeçar. Transplantimi u bë më 11 janar dhe zgjati 7..

12.01.22 11:19 |

Ndërpriten operacionet e planifikuara në Sofje

Pranimet dhe operacionet e planifikuara si dhe vizitat në spitalet e qytetit të Sofjes nga e mërkura, 12 janar, pezullohen për shkak të pandemisë, njoftoi Inspektorati Shëndetësor Rajonal i Sofjes. Do të bëhen përjashtime për aktivitetet që lidhen me..

10.01.22 17:28 |

Po shqyrtohet një regjim i ri për transplantimin e organeve

Agjencia e Mbikëqyrjes Mjekësore propozon krijimin e këshillave ekspertë për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për transplantim, tha drejtori ekzekutiv i institucionit Dr. Georgi Hristov në programin "Horizont" të Radios Kombëtare Bullgare...

21.06.21 10:26 |

Skandali i transplantimit minon besueshmërinë e dhurimit të organeve në vendin tonë

Ish-spitali qeveritar “Llozenec” është përfshirë në një skemë kriminale për transplantime organesh për shtetas të huaj, ndërsa rregullat për transplantime në vendin tonë janë shkelur rëndë , pasi disa njerëz kanë dalë përpara nevojtarëve të tjerë..

10.06.21 07:15 |

Të rinj kërkojnë përkrahjen e shtetit për pacientë me sëmundje të rralla

Me një lidhje online të rinj nga qyteti Pazarxhik kërkuan nga deputetët të iniciojnë ndryshime ligjore për mjekimin e bullgarëve me sëmundje të rralla që kanë mbushur 18 vjeç. Arsyeja e kërkesës së tyre është një shoq e tyre e klasës e cila vuan..

15.12.20 12:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна