Eмисия новини
от 12.00 часа

Gjendja e dy fëmijëve nga Serbia të lënduar në aksidentin në autostradën“Trakia” është stabile

Gjendja e dy fëmijëve serbë që mbetën të plagosur në aksidentin në autostradën “Trakia” dhe u trajtuan më pas në spitalin e urgjencës “Pirogov” në Sofje, tani është stabile dhe parashikimet për ta janë të mira, thuhet në njoftimin zyrtar të..

18.08.22 12:53 |

Po zhvendosin refugjatët ukrainas nga Ellhovo

Qendra e përkohshme e akomodimit në Ellhovo po mbyllet. Të gjithë më shumë se 200 refugjatët ukrainas, nga 600 personat që mbërritën në fillim, do të transportohen me 6 autobusë në bazat shtetërore në vend. Në Ellhovo kishte tension më 1 qershor..

02.06.22 11:42 |

Evakuojnë qytetarë rusë nga Sofja me një fluturim humanitar emergjent

Një fluturim humanitar për transportin e qytetarëve rusë në Moskë është i planifikuar nga Sofja për 3 marsin. Bullgaria lejoi përjashtimin humanitar pasi informoi BE-në dhe mori një leje operative sipas rregullores së BE-së. Avioni mbërrin bosh, nuk..

03.03.22 11:16 |
Krasimir Pankovski

Ukrainasit në Bullgari po udhëtojnë me makinë për në Rumani për të evakuuar refugjatët

Bota perëndimore thjesht e lëri Ukrainën vet, tha për BNR Krasimir Pankovski i Shoqatës së Organizatave Ukrainase në Bullgari. Sipas tij, maskat ranë dhe është e qartë se kush është agresori. Tani nuk ka vend të sigurt në Ukrainë, tha ukrainasi...

25.02.22 12:15 |

Tri projekte të “Bulgartransgaz” janë në listën e projekteve të rëndësishme të BE-së

Tri projekte të “Bulgartransgaz” janë në listën e projekteve me interes të përbashkët të BE-së. Projekti i parë është zgjerimi i depos së gazit Çiren, i cili parashikon pothuajse dyfishimin e kapacitetit depozitues të karburantit blu dhe rritjen e..

24.11.21 15:05 |

Akuzojnë Bullgarinë për trajtim çnjerëzor të kafshëve

Organizata Ndërkombëtare për Trajtimin Human të Kafshëve Animals Angels, nga Gjermania, paraqiti një ankesë në Komisionin Evropian për trajtimin çnjerëzor të kafshëve në Bullgari, njoftoi BTA. Sipas Animals Angels, Bullgaria shkel..

15.02.21 12:06 |

“Gazprom” filloi furnizimet e gazit për në Serbi përmes Bullgarisë

Që nga 1 janari i këtij viti, Holdingu Rus “Gazprom” filloi të furnizojë Serbinë dhe Bosnjë dhe Hercegovinën me gaz natyror përmes Turqisë dhe Bullgarisë. Kjo theksohet në një deklaratë të kompan