Eмисия новини
от 18.00 часа

Pritet një rritje me 50% e taksës tol

Taksat tol* do të rriten me 50%, konfirmoi ministri në detyrë i zhvillimit rajonal, Ivan Shishkov. Sipas vlerësimeve, në këtë mënyrë të ardhurat vjetore prej tyre do të rriten me 600 milionë leva (306 milionë euro). Parashikohet që çmimi i taksës..

23.03.23 19:44 |

Një sistem i ri ndihmon kontrollin e rrugëve

Një sistemi i ri informativ për të ndihmuar kontrollin e trafikut, i cili hyri në fuqi që prej datës 4 janar, u prezantua sot. Sistemi u mundëson punonjësve të policisë të kontrollojnë në kohë reale informacionin mbi automjetet, drejtuesit e mjeteve..

09.01.23 14:54 |

Transportuesit bullgarë mbështesin kolegët e tyre rumunë për heqjen e kontrollit kufitar

Dhoma e Transportuesit Automobilistik në Bullgari doli me pozitën, se  pasi mos na lejojnë në Shengen, qeveritë e Bullgarisë dhe Rumanisë duhet të heqin kontrollin kufitar mes dy vendeve tona. Kjo u bë vetëm një ditë pasi Bashkimi Kombëtar i..

13.12.22 15:06 |
Hristo Aleksiev

Shtabi i krizës në sektorin e energjetikës caktoi masat kryesore për të kapërcyer

Shtabi i krizës në sektorin e energjetikës, i formuar nga Kryeministri në detyrë Gëllëb Donev, mbajti mbledhjen e tij të parë. Pas përfundimit të tij, Zëvendëskryeministrit në detyrë për Politikën Ekonomike dhe Ministër i Transportit dhe..

04.08.22 19:13 |

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

18.05.22 14:59 |

Protesta kombëtare e transportuesve në kryeqytet dhe qytete të mëdha

Transportuesit protestues bllokuan hyrjen e Sofjes në autostradën Trakia nga ora 08:00. Pavarësisht lejes fillestare, policia nuk lejoi që autobusë dhe kamionë të mbërrijnë në qendër të kryeqytetit. Në një deklaratë për mediat, organizatorët..

10.05.22 13:22 |
Magdalena Milltenova

Takimi i Kryeministrit Kirill Petkov me transportuesit përfundoi me skandal

Me skandal përfundoi takimi i sotëm i Kryeministrit Kirill Petkov me përfaqësuesit e industrisë së transportit, të cilët u larguan nga takimi 40 minuta pas fillimit të bisedimeve. Tema e takimit ishte çmimi i karburanteve dhe masat e qeverisë..

05.05.22 17:41 |

Autobusë dhe kamionë bllokuan qendrën e Sofjes

Transportuesit protestuan kundër çmimeve të larta të karburanteve dhe vendosjes së tarifave të reja. Më shumë se 100 autobusë dhe 300 kamionë bllokuan qendrën e Sofjes, që nga Parlamenti deri në Këshillin e Ministrave. Në të njëjtën kohë, kishte..

27.04.22 13:09 |

Transportuesit po organizojnë protesta në një numër qytetesh

Industria e transportit do të protestojë të mërkurën kundër çmimeve të larta të karburanteve dhe mungesës së politikës së transportit të qeverisë. Njëqind autobusë dhe treqind kamionë do të vendosen para Këshillit të Ministrave, Parlamentit dhe Bankës..

26.04.22 19:00 |

Çmimet e larta të karburantit – një test për tregtarët e vegjël dhe të mesëm dhe për transportuesit

Një sondazh i Klubit Automobilistik të Gjermanisë “Automobilclub von Deutschland”, i cili është një nga më të mëdhenjtë në vend, tregon se çmimet aktuale të karburanteve në Bullgari janë ndër më të lartat në Evropë për sa i përket standardit të..

26.04.22 11:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна