Eмисия новини
от 04.00 часа

Bullgaria importon 10 herë më shumë mish qengji dhe dele sesa eksporton

Sipas statistikave të Ministrisë së Bujqësisë, në gjysmën e parë të vitit 2022, Bullgaria ka importuar dhjetë herë më shumë mish qengji dhe dele sesa ka eksportuar. Importi i mishit të qengjit është mbi 70% më i lartë krahasuar me të njëjtën..

29.11.22 07:15 |

EP bëri thirrje që Bullgaria dhe Rumania të hyjnë në Shengen

Me 547 vota pro, 49 kundër dhe 43 abstenime, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë në të cilën ngulet këmbë që Këshilli i BE-së të lejojë Bullgarinë dhe Rumaninë të bëhen pjesë e Shengenit deri në fund të vitit. Në dokument, eurodeputetët..

18.10.22 16:42 |

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e..

07.10.22 18:09 |

Akuzuan “Llukojll - Bullgari” për shpërdorim të pozitës dominuese

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës shpalli pozitën dominuese të “Llukoill Bullgaria” në tregun me shumicë të karburanteve. Sipas komisionit, kompania ushtronte presion çmimi mbi konkurrentët e saj duke ndryshuar kushtet e çmimeve për..

29.09.22 17:46 |

Gazi natyror shtrenjtohet me 60 për qind

Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit konfirmoi çmimin e gazit natyror për muajin gusht në masën e rritjes së kërkuar nga “Bullgargaz”. Kështu, për 1 megavat orë do të paguhen 298 leva (152 euro), që paraqet një rritje prej 60 për qind në..

12.08.22 15:22 |

“Bullgargaz” kërkon rritjen e çmimit të gazit me 60 për qind në gusht

“Bullgargaz” kërkon rritje të çmimit të gazit natyror dhe propozon që në gusht ai të jetë 152 euro (297.89 leva) për MWh, thuhet në faqen e internetit të kompanisë. Rritja e propozuar është rreth 60 për qind mbi çmimin për korrikun - 95 euro..

02.08.22 10:51 |
Rexhep Erdogan dhe Vlladimir Putin - Teheran

Putin përmendi përparimin në eksportet e grurit të Ukrainës

Rezultati i përpjekjeve ndërmjetësuese të Turqisë në lidhje me eksportet e grurit ukrainas do të ketë një ndikim pozitiv në botë”, tha presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili u takua me homologun e tij rus Vlladimir Putin në Teheran. Nga ana e tij,..

20.07.22 10:22 |

Një zanat pak i harruar jahnaxhijstvo kthehet në Luginën e Trëndafilave

Në rajonin e qytetit Kazanllëk, i famshëm për masivët e trëndafilave vajdhënës dhe prodhimin e vajit të trëndafilit, më shumë se një shekull e gjysmë më parë i ashtuquajturi “sharllan” ose “sharllagan” - vaj i parafinuar i arrave me presion të..

05.06.22 08:15 |
Kirill Petkov dhe Kiriakos Micotakis

Kirill Petkov: Sot është një ditë e paharrueshme për aspiratat e Bullgarisë për liri ekonomike

Në afërsi të qytetit grek Aleksandrupolis filloi ndërtimi i një terminali të gazit të lëngshëm, ku merr pjesë edhe Bullgaria. Kryeministri Kirill Petkov tha se dita e sotme do të mbahet mend në historinë politike të Greqisë dhe Bullgarisë si ditë e..

03.05.22 15:31 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Qeveria duhet të përgjigjet interesave të kujt u shërben

Qeveria duhet të përgjigjet pse vetëm për Bullgarinë dhe Poloninë ndërpriten furnizimet e gazit, nëse pezullohen ato për Austrinë dhe Gjermaninë, si paguajnë dhe si garantojnë sigurinë e tyre energjetike. Kështu iu përgjigj Presidenti Rumen Radev..

27.04.22 16:04 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера