Eмисия новини
от 07.00 часа

Rusia nuk cakton afate për suksesin e agresionit në Ukrainë

Qëllimet politike të agresionit rus në Ukrainë nuk ndryshuan. Presidenti Vlladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haynes. Në afat të shkurtër, trupat ruse..

30.06.22 09:10 |
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

26.05.22 09:16 |

Panik i pabazë për çmimet e karburanteve

Kryeministri Kirill Petkov tha se vendi është në panik për karburantet pa arsye. Ka karburant dhe nuk ka mundësi të ndalet apo të mbarojë, theksoi Petkov në një postim në Facebook. Të mërkurën në portin Burgas u shkarkua një cisternë dhe..

03.03.22 09:56 |
Stefan Janev

Përpjekjet ushtarake synojnë t’i japin një shans diplomacisë

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev pret që Bullgaria t’i bashkohet stërvitjes së NATO-s me një batalion deri në 1000 persona. Është e krijuar mundësia që ushtria bullgare të zhvillohet me më shumë stërvitje të përbashkëta. Diplomacia nuk ka mbaruar,..

26.01.22 10:40 |

Kryeministri tha se Bullgaria është aleate besnike në NATO

Të gjitha vendimet që do të marrë qeveria për krizën ukrainase, duke përfshirë masat për të shmangur efektet negative ekonomike, do të jenë në përputhje me zhvillimin e situatës. Këtë e deklaroi pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit pranë..

26.01.22 09:33 |

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet..

25.01.22 16:04 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера