Eмисия новини
от 09.00 часа

Rumunët pushojnë në Bullgari dhe gjatë muajit shtator për shkak të çmimeve të leverdishme

Dhe gjatë muajit shtator, pikët tona kufitare me Rumaninë  vazhdojnë të jenë të ngarkuara në momente të caktuara nga dita. Turistët nga fqinja jonë veriore janë disa nga më të priturit nëpër bregdetin verior bullgar të Detit të Zi. Ata zgjedhin..

13.09.20 06:10 |

Varna priti mysafirët e parë nga Izraeli

166 turistët e parë nga Izraeli tashmë janë në Varna , bëri të ditur BGNES. Ndër ta ka edhe përfaqësues të mediave izraelite, të cilët vijnë   që të njihen me kushtet në bregdetin tonë. Fluturimet nga Izraeli deri në Varna janë rimëkëmbur dhe do..

21.08.20 11:20 |

Mbyllin hotele në vendpushimin “Albena” – nuk ka turistë

Vendpushimi “Albena” në bregdetin verior pranë Detit të Zi filloi mbylljen me etapa të hoteleve. Shkaku është numri gjithnjë e më i vogël i turistëve. Fluturimet charter anulohen. Ditën e premte Gjermania – një prej tregjeve më të rëndësishme për..

10.08.20 10:27 |
Ministrja Marijana Nikollova

60% ulje në turizëm që nga fillimi i vitit

Për shkak të pandemisë Bullgaria konstaton ulje të numrit të turistëve ndërkombëtarë që nga fillimi i vitit, bëri të ditur në Plovdiv Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova. Ka 70 000 rezervime në bregdetin tonë për..

06.08.20 13:43 |

Protestë në Nesebër për shkak të hotelit për turistë me Covid-19

Banorët e qytetit detar Nesebër shpallen kundër zgjedhjes së hotelit “Dell Mar” për karantinimin e turistëve me koronavirusin në të. Ata dolën në protestë para administratës së rrethit në qytetin Burgas. Sipas të pakënaqurit hoteli ngrihet në një zonë të..

05.08.20 17:23 |
Kostadin Angellov

Turistë nga vende të veçanta jashtë BE-së do të hyjnë në Bullgari pas prezantimit të PCR testit negativ

Nga 28 korriku turistët nga Moldavia, Serbia, Maqedonia e Veriut, Kuvajti, Kosova, Shqipëria, Bosnjë e Hercegovina, Mali i Zi dhe Izraeli do të hyjnë në Bullgari pas prezantimit të PCR testit negativ bërë 72 orë para ardhjes pa kaluar karantinë 14..

28.07.20 18:14 |
Rumen Draganov

Dega turistike kërkon ndihmë shtetërore falas

Bashkimi “E ardhme për turizmin” kërkoi nga Zëvendëskryeministrja e dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova zgjatje të afatit për kthimin e shërbimeve të parapaguara klientëve. Para protestës së planifikuar për 28 korrikun , dega turistike ka..

27.07.20 18:59 |

Ulje e numrit të turistëve bullgarë në Greqi dhe të turistëve evropianë në Bullgari

Për shkak të PCR testeve për kalimin e kufirit rreth gjysmë mln bullgarë kanë hequr dorë për të pushuar në Greqi. Gazeta “Telegraf” citon udhëheqësin e Institutit për Analiza dhe Vlerësime në turizëm Rumen Draganov, se çdo vit që nga muaji maj deri..

22.07.20 11:25 |

Personeli në sferën e turizmit në bregdet po çlirohet nga detyrimet

Mbi 85% më pak turistë do ta vizitojnë bregdetin jugor këtë verë, prognozon Kryetari i Dhomës Regjionale Turistike të Burgasit Ivan Ivanov. Këtë verë fluturimet charter me turistë nga jashtë mbërrijnë në bregdetin jugor nga katër shtete –..

20.07.20 14:48 |

Informacion i dobishëm për ata që pushojnë në Bullgari: Ndihmë gjatë humbjes ose vjedhjes së sendeve

Gjatë verës, të hapur për diellin, detin, kënaqësitë, ne sikurse harrojmë instinktet tona për vetëruajtje. Shpesh harrojmë të ruajmë veten tonë, sendet tona dhe kemi dëshirë të marrim më shumë nga të gjitha që do të na mungojnë deri në periudhën e verës..

15.07.20 11:00 |
Всички новини: днес | вчера