Eмисия новини
от 13.00 часа

Turizmi sot ose sesi mbijetohet në kohën e pandemisë

Zhdërvjelltësi, inovacione dhe siguria janë ndër parakushtet për mbijetesën e biznesit turistik në kushtet e pandemisë – janë unanim pjesëmarrësit në ekspozitën e parë virtuale turistike në Bullgari. Që prej disa ditësh secili ka qasje falas online..

23.11.20 15:02 |

Kufizime për të gjithë që udhëtojnë nga Bullgaria për në Danimarkë dhe Austri

Për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19 në Bullgari Danimarka përfshiu vendin tonë në kategorinë e “vendeve të rrezikuara”. Kështu, që të hyjnë në Danimarkë , udhëtarët që vijnë nga Bullgaria duhet të vërtetojnë se kanë arsye..

17.10.20 12:25 |

“Të kthyerit” udhëtojnë përmes fjalës së vet drejt kujtimit dhe krahinës së lindjes

Sot, kur në pandeminë botërore është vështirë të kthehemi fizikisht, mund të udhëtojmë drejt shtëpisë në imagjinatën tonë ose përmes fjalëve. Ku bullgarët “e kthyer”, por në fakt të shpërndarë nëpër të gjitha skajet e botës, realizojnë kthimet e veta -..

07.10.20 06:05 |

Sfidat përpara SPA turizmit në Bullgari dhe zgjidhjet e mundshme

Pandemia nga Covid-19 çoi deri në një ulje të madhe të turistëve të huaj, të cilët e kanë zgjedhur Bullgarinë për pushim të vet. Kufizimet e  imponuara për udhëtim nuk u lejuan bullgarëve të shumtë të realizojnë pushimin e tyre të planifikuar..

24.09.20 13:53 |

Vloggeri holandez Leon: “Në Bullgari unë provoj një ndjenjë jo tokësore”

Pasioni i tij është të udhëtojë vet nëpër Bullgari në kërkim të përjetimeve autentike, sepse mendon se vendi ynë është i përmbushur me shumë ndjenja të cilat burojnë nga shpirti. Për 28 vjeçarin Leon de Leeuw, Bullgaria është një dashuri që me..

20.09.20 07:00 |

Gjermania hoqi kufizimet për ata që vijnë nga krahina Dobriç e Bullgarisë

Gjermania hoqi kërkesën për PCR test ose karantinë 14 ditore për ata që vijnë nga krahina e qytetit Dobriç e Bullgarisë Verilindore . Instituti “Robert Koh” e nxori këtë rajon nga lista e destinacioneve të rrezikshme për udhëtim për arsye të..

10.09.20 12:01 |

Danimarka e nxori Bullgarinë nga lista e vendeve me karantinë

Pasi rivlerësoi situatën me Covid-19 jashtë shtetit Ministria Daneze e Punëve të Jashtme rinovoi indeksin e ngjyrave për udhëtimin nga dhe deri në Bullgari nga “portokalli” në “të verdhë”. Nga 29 gusht Bullgaria nxirret nga lista e shteteve të..

28.08.20 11:31 |

Suedia i lejoi shtetasit e saj për të udhëtuar deri në Bullgari

Suedia hoqi rekomandimin ndaj qytetarëve të saj për të mos udhëtuar deri në Vendet e Ulëta, Bullgari dhe Rimani si dhe deri në Andorrë, Belgjikë, Danimarkë, Francë, Greqi, Islandë, Itali, Kroaci, Lihtenshtajn, Luksemburg, Monako, Norvegji, Poloni,..

26.08.20 16:36 |

Vihet në shfrytëzim linja e tretë e metrosë së Sofjes

Që nga 26 gushti vihet në shfrytëzim linja e tretë e metrosë së Sofjes , e cila do të lidhë lagjet “Haxhi Dimitër” dhe “Krasno Sello”. Vlera e projektit është 498 mln euro financim kombëtar dhe evropian. Për të garantuar sigurinë e udhëtarëve në..

26.08.20 10:28 |

Serbia tashmë nuk kërkon PCR test për ata që kalojnë transit përmes vendit dhe vijnë nga Bullgaria

Personat që kalojnë transit përmes territorit të Serbisë dhe vijnë nga Rumania, Bullgaria, Kroacia dhe Maqedonia e Veriut tashmë nuk janë të detyruar të prezantojnë PCR test negativ, në qoftë se kalimi i tyre përmes Serbisë nuk është më se 12..

21.08.20 17:43 |
Всички новини: днес | вчера